Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jeśli Sejm odrzuci od razu reformy, wybory w 2004

6 lutego 2004

Premier Leszek Miller powiedział w czwartek, że jeśli pakiet reform Jerzego Hausnera zostanie odrzucony przez Sejm w pierwszym czytaniu podczas jednego z najbliższych posiedzeń, konieczne będą przedterminowe wybory.

I to zaraz po czerwcowych wyborach do parlamentu europejskiego. Miller powiedział w wywiadzie dla Reutera, że rząd nie ugnie się pod presją żadnej z grup parlamentarnych domagających się rozwodnienia planu cięć w zamian za poparcie dla przygotowanych przez rząd reform. Wkrótce Sejm głosować ma pierwszy pakiet ustaw.

Otóż program jest i są pierwsze ustawy. Trzeba przeprowadzić test, czy te ustawy mogą być przyjęte, czy na przykład zostaną odrzucone w pierwszym czytaniu. Ten test musi być przeprowadzony. Albo na najbliższym posiedzeniu Sejmu, albo na kolejnym, względnie szybko, tutaj szkoda czasu –  powiedział Miller. Gdyby zostały odrzucone w pierwszym czytaniu, oznaczałoby to, że nie ma większości w Sejmie dla przeprowadzenia planu Hausnera. (...) Wtedy po prostu trzeba zgłosić uchwałę o samorozwiązaniu Sejmu i przyspieszonych wyborach. Jeżeli nie ma większości w tym Sejmie dla przeprowadzeniu planu, trzeba szukać większości w nowym Sejmie –  powiedział premier.

Miller uważa, że wcześniejsze wybory mogłyby zostać przeprowadzone zaraz po zaplanowanych na czerwiec wyborach do parlamentu europejskiego. Wszystko dlatego, że nie wolno tracić czasu. Razem z wyborami (do parlamentu europejskiego) byłoby to trudne do przeprowadzenia. Może zaraz po wyborach do parlamentu europejskiego. W każdym razie szybko, żeby nie tracić czasu –  powiedział Miller. Jego zdaniem, każdy miesiąc zwłoki we wprowadzaniu reform powoduje, że groźba przekroczenia zapisanego w Konstytucji progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto (PKB) na poziomie 60 procent staje się coraz bardziej realna. Przekroczenie tego progu oznacza konieczność wdrożenia programu sanacyjnego i zbilansowania budżetu.

Plan reform Hausnera ma w latach 2004-2007 przynieść oszczędności rzędu 16 miliardów złotych i obniżyć potrzeby pożyczkowe państwa o 50 miliardów. Jednak koalicja rządowa nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić przez parlament ustaw koniecznych dla wcielenia planu Hausnera w życie. Miller powiedział również, że ostatnie osłabienie złotego, który raz po raz ustanawia najniższe w swej historii poziomy wobec euro ma związek z niepewnością co do tego, czy plan racjonalizacji wydatków zostanie przeprowadzony, czy nie.

Najgorszy jest czas ciągłej niepewności, ciągłego wahania. Wtedy rynki finansowe są wrażliwe na każdy podmuch, na każdą sugestię, na każdą spekulację, a może tak, a może inaczej, a co to będzie, więc sprawdźmy to –  powiedział. Ten test musi być przeprowadzony szybko, żeby wszyscy otrzymali czytelny sygnał, także rynki finansowe (...), że to jest jednak możliwe do przeprowadzenia. Wtedy rozumiem, że jest (to) taki czas większej pewności. Wydaje się jednak, jakby to powiedzieć, że przez lata złoty był przewartościowany, był zbyt mocny –  stwierdził premier Miller.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę