Od 15 kwietnia Narodowy Bank Polski (NBP) uruchomi infolinię dla osób chcących zgłosić informacje zarówno o wzrostach, jak i o spadkach cen po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej - poinformował bank we wtorek w komunikacie.
Uzyskane informacje będą analizowane przez ekspertów, a następnie przekazywane opinii publicznej. Jak podaje NBP w komunikacie, badania ankietowe wskazują, że część polskiego społeczeństwa obawia się wzrostu cen po przystąpieniu Polski do UE. Jednak z analiz ekspertów wynika, że wzrosnąć mogą ceny tylko 15 proc. towarów i usług. Natomiast ceny 52 proc. towarów i usług nie powinny się zmienić, zaś 33 proc. - powinny spaść.
Numer infolinii to 0 801 305 305. Koszt połączenia jest taki, jak za rozmowę lokalną. Infolinia będzie działać od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 16.00.
To, jakie zmiany cen nastąpią, zależeć będzie także od tego, w jakim stopniu dostawcy towarów i usług będą chcieli wykorzystać fakt wstąpienia do UE jako pretekstu do podwyższania cen. Dlatego NBP, wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), zamierza analizować zmiany cen i zapobiegać nieuzasadnionym podwyżkom.
W marcu NBP i UOKiK poinformowały, że w ocenie ekspertów po przystąpieniu Polski do UE ceny nie powinny wzrosnąć więcej niż o 0,9 proc. Z opublikowanego wówczas raportu wynika, że ceny zdecydowanej większości towarów i usług nie powinny się zmienić. Chodzi m.in. o paliwa, smary, oleje, gaz z sieci, opłaty za użytkowanie mieszkań, środki do prania i czyszczenia. Nie powinny także zmienić się ceny artykułów farmaceutycznych.
W związku z akcesją do UE mogą wzrosnąć ceny m.in. mięsa wieprzowego, ryb morskich, bananów, cukru, papierosów, materiałów do konserwacji mieszkań i domów. Stanieją za to m.in. telewizory, sprzęt AGD, piwo, wyroby spirytusowe, wina gronowe, odzież męska i damska, pieczywo i makarony.