Prawdopodobnie od 1,5 do 3 mln Polaków skorzysta z możliwości dodatkowego oszczędzania na starość na indywidualnych kontach emerytalnych, które zostały zwolnione z podatku Belki.
Od 1 września br. każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat, mieszkająca i płacąca podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce, będzie mogła założyć IKE. Właściciele IKE zostali zwolnieni z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Zwolnienie to obejmuje wypłaty środków z konta przez właściciela po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat kobiety i mężczyźni lub po uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury) oraz ich wypłaty na rzecz osób, które zmarły właściciel IKE wskazał jako uposażone.
– Nie ustanowiono górnego wieku dla oszczędzającego – wyjaśniał Krzysztof Pater, minister polityki społecznej na wczorajszej konferencji prasowej. – Dlatego prawo do skorzystania z ulgi podatkowej ma także osoba 70-letnia, która zobowiąże się do wpłacania 50 proc. wartości maksymalnych wpłat przez trzy lata przed likwidacją konta.
Z ulgi podatkowej można jednak skorzystać pod warunkiem gromadzenia oszczędności tylko na jednym IKE. Ustawodawca dodatkowo wprowadził limit kwoty zwolnionej z podatku. Wynosi ona 150 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Średnio miesięcznie będzie można wpłacać około 300 zł. W tym roku będzie to kwota 3435 zł, którą należy wpłacić na konto do końca br.
– W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia z ostrą
rywalizacją między instytucjami finansowymi, które będą walczyć o nowych
klientów – dodaje K. Pater.
IKE będzie można założyć:
• w otwartych funduszach inwestycyjnych lub specjalistycznym funduszu
inwestycyjnym otwartym,
• w domach maklerskich lub bankach prowadzących
działalność maklerską,
• w firmach ubezpieczeń na życie,
• w bankach.
Ubezpieczony wybierający daną instytucję oferującą IKE będzie miał prawo do zmiany. Te osoby, które już teraz mają umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, będą mogły kontynuować wykupioną przez siebie polisę jako IKE.