Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Fiskus precyzuje przepisy

12 sierpnia 2004

Zmiany korzystne dla inwestujących za granicą i niekorzystne dla tych, którzy wolą fundusze kapitałowe, zawiera zaaprobowany w poniedziałek przez kierownictwo Ministerstwa Finansów projekt nowelizacji ustawy o PIT. Z dokumentem zapoznała się wczoraj Rada Ministrów.

W ramach nowelizacji Ministerstwo Finansów chce jednoznacznie wyjaśnić sprawę kompensaty zysków i strat w przypadku opodatkowania dochodów z uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Fundusze bez kompensaty

Dotychczas w art. 30a pkt 5 ustawy mianem takich dochodów określano "różnicę między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń". W tym przypadku istniał ustawowy zakaz kompensaty zysków i strat. Zapis rodził jednak wątpliwości, czy przepis w równym stopniu dotyczy np. funduszy inwestycyjnych.W proponowanej nowelizacji znika powyższe określenie dochodów z funduszu. Oznacza to, że o kompensacie zysków i strat nie może być mowy w przypadku żadnego typu funduszy.

Darowizny po nowemu

Fiskus chciałby wpisać do ustawy zasadę zwalniającą z podatku część odsetek od papierów wartościowych wypuszczanych przez Skarb Państwa oraz obligacji jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o sumy równe kwocie odsetek, jakie podatnik zapłaci przy zakupie tych papierów od emitenta. Dotychczas analogiczne zwolnienie podatkowe wynikało nie z ustawy, ale z rozporządzenia ministra.Od przyszłego roku zmienić miałyby się zasady naliczania ulgi od darowizn na szlachetne cele. Odliczałoby się od podatku 19% ofiarowanej kwoty, lecz nie więcej niż 300 zł (odliczenie dotyczy zatem darowizny wynoszącej najwyżej 1579 zł). Dotychczas kwotę darowizny odlicza się od dochodu.Wciąż obowiązywać ma prawo do przekazania 1% podatku na rzecz tzw. organizacji pożytku publicznego. Od 2005 roku będzie to można robić już w trakcie roku podatkowego, a nie tak jak teraz - dopiero po jego zakończeniu.

Niezmienna skala

Bez zmian pozostanie natomiast obecna skala podatkowa i obowiązujące w niej limity oraz wysokość kwoty wolnej od podatku. Z powodu inflacji w kolejny przedział podatkowy "wpadać" będziemy więc przy realnie niższych dochodach niż w br. Przypomnijmy, że obecna skala podatkowa obowiązuje już od 2001 roku.

Inwestycje zagraniczne równe polskim

W nowelizacji zrównuje się w prawach polskich podatników inwestujących w kraju i za granicą (pisaliśmy o tym w PARKIECIE wczoraj). Oznacza to odejście od dotychczasowego opodatkowania zagranicznych dochodów na zasadach ogólnych, czyli według skali 19, 30 i 40%. Od 2005 roku pobierany byłby od nich zryczałtowany, 19-proc., podatek. Zasada ta będzie dotyczyć: dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów pochodnych, a także m.in. dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach przedsiębiorstw oraz dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Podobnie opodatkowane byłyby odsetki od pożyczek (poza udzielanymi w ramach działalności gospodarczej) oraz odsetki i dyskonta od papierów wartościowych. Ustawodawca wprowadza też mechanizmy odliczenia podatku zapłaconego za granicą od daniny ściąganej przez fiskusa w Polsce.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę