Osoby fizyczne będą rejestrować działalność gospodarczą w gminach, a osoby prawne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Czas rejestracji będzie krótszy, a KRS będzie musiał rozpatrywać wnioski w ciągu 14 dni - Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do Prawa działalności gospodarczej.
Senat nie wprowadził istotnych zmian do znowelizowanej ustawy, a głównie poprawki doprecyzowujące.
Ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy będą mogli "w jednym okienku" dokonać trzech zgłoszeń rejestracyjnych naraz. Udając się do sądu rejestrowego lub gminy, przedsiębiorca będzie mógł złożyć jednocześnie wniosek rejestracyjny, wniosek o nadanie numeru REGON oraz zgłoszenie identyfikacyjne NIP.
Obecnie, chcąc podjąć działalność gospodarczą, trzeba zarejestrować ją w sądzie rejestrowym lub w gminie; potem wystąpić o nadanie numeru REGON w wojewódzkim urzędzie statystycznym, otworzyć rachunek bankowy, wreszcie załatwić formalności w urzędzie skarbowym i ZUS. Natomiast czas rejestracji wynosi obecnie ok. 58 dni.
Czas rozpatrzenia wniosków w KRS zostanie skrócony do 14 dni od złożenia wniosku. W przypadku konieczności naniesienia poprawek KRS musi rozpatrzyć wniosek w ciągu dodatkowych 7 dni. Obecnie terminy te nie są określone.
W KRS zarejestrowanych jest obecnie 100 tys. z 3,2 mln przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy będą mogli rejestrować działalność w 26 jednostkach KRS i w 2,5 tys. urzędów gmin.