Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Działy specjalne

16 lipca 2009
Ministerstwo finansów chce skończyć z ryczałtowym rozliczaniem się tzw. działów specjalnych produkcji rolniczej. Od początku przyszłego roku będą traktowane przez fiskusa jak zwykłe przedsiębiorstwa. Resort rolnictwa nie wyklucza, że taką inicjatywę poprzez.

Produkują pieczarki, drób czy rośliny szklarniowe, a z fiskusem rozliczają się na podstawie tzw. norm szacunkowych. Chyba, że przekroczą próg miliona 200 tysięcy euro swoich przychodów. Wtedy z mocy prawa muszą rozliczać się na zasadach ogólnych tak jak każdy przedsiębiorca. I tak powinno zostać – mówią producenci działów specjalnych.

Mirosław Koźlakiewicz - poseł PO: ja prowadzę działy specjalne, choć nie lubię tego określenia. Już od dawna się nie rozliczam na zasadach podatku ryczałtowego, ponieważ przekroczyłem już pewien poziom dochodów i rozliczam się na zasadach ogólnych.

Ale wprowadzenie obowiązku pełnej rachunkowości w działach specjalnych wydaje się być przesądzone. W tej sprawie rozmawiają już ministrowie finansów i rolnictwa. I wydaje się, że większych różnic zdań nie ma.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: w mojej ocenie jednak dyskusja i doprowadzenie do pełnego rozliczania kosztów produkcji i przychodów i określania podatku dochodowego dla grup specjalnych byłby mechanizmem lepszym.

Nowelizacja przepisów nie dotknie tylko tych rolników z działów specjalnych, których przychody są poniżej 150 tysięcy euro. Takie osoby dalej będą mogły korzystać z ryczałtu. A z fiskusem rozliczać się przy zastosowaniu 5,5% stawki podatku.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę