Senat nie wniósł poprawek do ustawy zwalniającej pracownicze ogrody działkowe z podatków. Zwolnienia, tak jak uchwalił Sejm, będą obowiązywały z mocą wsteczną od 1 stycznia 2003 r.
Najwięcej kontrowersji, zarówno w Sejmie, jak i podczas dyskusji w Senacie, wzbudzała data wejścia w życie wprowadzającej zwolnienia dla działkowców nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku rolnym. Przypomnijmy, iż wskutek ubiegłorocznych zmian w przepisach okazało się, iż od 1 stycznia br. pracownicze ogródki działkowe, jak też Polski Związek Działkowców, nie mają już pełnych zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku rolnego.
Niektóre działki, w zależności od klasy gruntu, powinny być z tą datą opodatkowane podatkiem rolnym. Natomiast altany trwale związane z gruntem zaczęły podlegać z tym dniem podatkowi od nieruchomości. Niektóre gminy zaczęły naliczać te podatki, inne, nie wiedząc, jak prawidłowo interpretować nowe przepisy, nie wydały odpowiednich decyzji podatkowych.
Uchwalona przez Sejm i zaakceptowana, bez poprawek przez Senat, nowelizacja ponownie zwalnia działkowców (tylko użytkowników pracowniczych ogrodów działkowych) z podatków: rolnego i od nieruchomości. Zwolnienie to ma obowiązywać z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia br. Senatorowie z Komisji Administracji zarzucali, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją. Jednak w ostatecznej wersji nie zostało ono przez Senat zmienione. W konsekwencji, gminy, które wydały w tym roku decyzje podatkowe w sprawie ogródków, będą miały nieco zamieszania.
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.