Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dodatkowe przychody banku ukryte w sieci bankomatów

9 kwietnia 2015
Banki weryfikują swoje podejście do korzystania z usług bankomatowych. Tocząca się dyskusja zmierza do podniesienia obecnych opłat lub wprowadzenia nowych, które pozwolą bankom na zwiększenie przychodów. Szansą na dodatkowe zyski jest wprowadzenie do własnych sieci bankomatów usługi DCC, czyli wypłaty w walucie karty i zatrzymanie po stronie banku – właściciela bankomatu dodatkowej prowizji.  
Z dodatkowej funkcjonalności korzystają posiadacze zagranicznych kart płatniczych wypłacający pieniądze w Polsce. Z danych First Data Polska wynika, że wśród klientów, którym zaoferowano taką możliwość, ponad 60 proc. skorzystało z usługi. Z DCC najczęściej korzystają osoby ze strefy euro, krajów skandynawskich oraz Wielkiej Brytanii.

Usługa dynamicznego przewalutowania (DCC – Dynamic Currency Conversion), skierowana do osób posługujących się kartami płatniczymi wydanymi w obcych walutach, cieszy się duża popularnością w punktach handlowo-usługowych, w których oferowana jest od kilku lat poprzez terminale płatnicze. Zainteresowanie obcokrajowców możliwością dokonywania transakcji we własnej walucie motywowane jest wymiernymi korzyściami. Dokonując płatności za towary lub usługi z wykorzystaniem usługi DCC, klient zna finalną kwotę obciążenia rachunku już w momencie dokonywania transakcji. Analogicznie w przypadku skorzystania z bankomatu, przy wypłacie pieniędzy posiadacz karty informowany jest o ostatecznej kwocie obciążenia przed sfinalizowaniem transakcji, a jej wysokość pozostaje niezmienna niezależnie od późniejszych wahań kursów.

Wymierne korzyści dla banków i konsumentów

Wprowadzenie do własnej sieci bankomatów usługi DCC niesie ze sobą wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą:

•    Zysk – dzięki wprowadzeniu usługi dynamicznego przewalutowania bank, jako agent rozliczeniowy zyskuje możliwość generowania dodatkowych przychodów z prowizji za przewalutowanie transakcji. Zwiększa to również opłacalność prowadzenia sieci bankomatowej.

•    Stabilność – podczas dokonywania transakcji klient uzyskuje informację o ostatecznej kwocie, którą zostanie obciążone jego konto, dzięki czemu nie jest narażony na późniejsze wahania kursów walut.

•    Powszechność – usługa dynamicznego przewalutowania jest dostępna na większości rynków zagranicznych, co sprawia, że cieszy się dużą popularnością wśród obcokrajowców.

 Klienci wybierają DCC
Z danych First Data Polska wynika, że wśród klientów, którzy w momencie wypłaty z bankomatu otrzymali wybór skorzystania z usługi DCC lub zwykłej wypłaty środków, ponad 60 proc. osób zdecydowało się na dynamiczne przewalutowanie i lepszą kontrolę nad własnymi finansami. Oznacza to zatrzymanie prowizji za przewalutowanie po stronie właściciela bankomatu oferującego DCC. Instytucje posiadające własne sieci bankomatów, decydując się na rozszerzenie swojej oferty o usługę dynamicznego przewalutowania, gwarantują także dodatkową wartość dla posiadaczy kart wydanych za granicą – dzięki DCC klient posługujący się kartą wydaną w obcej walucie otrzymuje jasną informację o wysokości obciążenia rachunku już w momencie dokonywania transakcji.
Czas na wprowadzanie dodatkowych usług
Obecnie First Data Polska oferuje DCC w sieci 1155 bankomatów Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB-Bank S.A.) dla 7 najpopularniejszych walut. Usługa dynamicznego przewalutowania może zostać wprowadzona także do banków, których bankomatami nie zarządza First Data. Co istotne, wprowadzenie nowego rozwiązania nie powoduje wydłużenia czasu trwania transakcji i jest tak samo bezpieczne jak wypłata gotówki w krajowej walucie.

***
First Data Polska
First Data Polska świadczy specjalistyczne usługi dla sektora finansowego, współpracując obecnie z 30 bankami. Zakres wsparcia obejmuje outsourcing kart płatniczych i obsługę sieci bankomatowych jak również doradztwo i wdrażanie nowoczesnych technologii takich jak np. HCE (płatności w chmurze) czy 3D Secure. Usługi dla banków obejmują m.in. wydawnictwo kart, procesowanie transakcji oraz zapewnianie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w obszarze kart płatniczych. Na koniec 2014 r. First Data Polska zarządzała ponad 5,5 mln kart płatniczych i siecią 1350 bankomatów.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę