Neneman odpowiadał na pytanie posłanki Anny Górnej-Kubackiej (SLD), która chciała wiedzieć, jakie kroki zamierza podjąć resort finansów, by usługi świadczone w ochronie zdrowia i kancelariach prawniczych były ewidencjonowane. Powszechnie wiadomo, że większość tych usług nie jest ewidencjonowana – powiedziała Anna Górna-Kubacka.
Jak tłumaczył Neneman, resort finansów rozważa ograniczenie przywileju, jakim jest zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych, a więc skracanie listy usług i przedsiębiorstw zwolnionych z obowiązku używania kas fiskalnych. Usługi w zakresie ochrony zdrowia są i będą zwolnione z VAT, a kasy fiskalne resort chce wprowadzać w pierwszym rzędzie tam, gdzie obowiązek płacenia VAT-u istnieje, powiedział Neneman.
Na tę chwilę nie mamy dobrego pomysłu, jak ewidencjonować obrót w gabinetach lekarskich – powiedział Neneman. Jego zdaniem, kasa fiskalna w gabinecie lekarskim nie przyczyni się do prawidłowego rejestrowania obrotu. W gabinecie lekarskim transakcja jest dokonywana między dwoma osobami i żadna z tych osób nie jest bezpośrednio zainteresowana prawidłowym udokumentowaniem tej sprzedaży – powiedział wiceminister finansów.
Podobna sytuacja jest w przypadku usług prawniczych, z tą różnicą, że usługi te są opodatkowane VAT-em, tłumaczył Neneman. Gdyby tam się udało wprowadzić kasy fiskalne i stworzyć mechanizm, który by sprzyjał właściwemu wykorzystaniu, można by liczyć na wyższe dochody z VAT-u, powiedział Neneman. Nie potrafił jednak podać, na jakie wyższe wpływy można by było w tym przypadku liczyć.