Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu z ogromnym niepokojem obserwuje dramatyczną sytuację na rynkach rolnych i pogłębiający się spadek dochodowości w większości gospodarstw rolnych. Z ogromnym zaskoczeniem przyjmujemy propozycje części samorządów terytorialnych w sprawie ustalania ceny skupu żyta celem ustalenia wymiaru podatku rolnego za 2009 rok. W dniu 17 października 2008r. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał komunikat w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2008 roku na poziomie 55,80 złotych za 1 q.
Apelujemy do Wójtów i Burmistrzów, Przewodniczących Rad Gmin i wszystkich Radnych o wnikliwe i rozsądne przeanalizowanie sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. W wyniku drastycznego, nie znajdującego racjonalnego uzasadnienia obniżenia cen skupu płodów rolnych - w szczególności zbóż - przychody rolników zmniejszyły się
o połowę. Żadna z prowadzonych działalności rolniczych nie gwarantuje opłacalności. Na każdym hektarze uprawianych zbóż producenci ponoszą straty. Nie zrekompensują ich nawet dopłaty bezpośrednie do hektara wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa.
W latach 2006 - 2007 po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wzrosły ceny żywności. Sytuacja ta przełożyła się na poprawę dochodowości gospodarstw rolnych. Mimo tego wzrostu, dochody rolnicze w dalszym ciągu były zdecydowanie niższe od dochodów pracowników innych działów gospodarki. Zwiększone przychody spowodowały zainteresowanie zakupami ziemi i sprzętu, nowymi technologiami. Dodatkowe środki finansowe zostały przeznaczone na spełnienie wymagań wynikających z akcesji z Unią Europejska, których spełnienie było warunkiem korzystania z unijnych programów pomocowych.
Obecnie, gdy cena żadnego z wytwarzanych zbóż nie przekracza 45 złotych za 1 kwintal, a ceny żyta osiągają poziom 25 złotych za kwintal, ustalanie ceny do podatku na poziomie 40 i więcej złotych jest swoistym nadużyciem.
Zwracamy się do wszystkich Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów o przedłożenie Radom Gminy propozycji ceny żyta odnoszącej się do obecnych uwarunkowań rynkowych i prognozowanych cen w 2009 roku.
Apelujemy do wszystkich Radnych o rozwagę i rozsądne zajmowanie głosu w tej sprawie.
Podatek rolny jest w wielu gminach znaczącym dochodem własnym, jest też źródłem dochodów, które umożliwiają realizację istotnych dla gminy zadań związanych z jej bieżącym funkcjonowaniem.
Nie spowodujmy jednak by jego nieuzasadniony wysoki wymiar był przyczyną całkowitej utraty płynności przez rolników i ich rodziny. Pamiętajmy, ze bieżące
i terminowe jego regulowanie jest podstawą ubiegania się o jakąkolwiek pomoc
i najmniejszy kredyt na działalność rolniczą, czy bieżące potrzeby.
8253533
1