Rząd zmienia zasady udzielania unijnej pomocy dla przemysłu spożywczego. Promowane mają być przedsiębiorstwa, które planują połączenie. Pierwsze wnioski konsolidacyjne będą przyjmowane w połowie roku. Przedsiębiorcy chwalą ministra rolnictwa za pomysł, ale jednocześnie krytykują za chęć ograniczenia unijnej pomocy dla przemysłu.
Resort rolnictwa od dawna zapowiadał, że chce wprowadzić zasadnicze zmian w regułach rozdzielania unijnej pomocy na modernizację przetwórstwa rolno-spożywczego. Po pierwsze promowane miały być firmy, które zdecydują się na połączenie. Ale najbliższy nabór wniosków odbędzie się jeszcze na dotychczasowych zasadach.
Marek Sawicki – minister rolnictwa: w tym naborze marcowym zasady nie będą zmienione. Będą takie jak dotychczas. Natomiast nabór konsolidacyjny będzie najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września.
I w tym naborze wniosków dla firm decydujących się na konsolidację zostanie zdjęta maksymalnej pomocy w wysokości 20 milionów złotych. Nareszcie - komentuje izba gospodarcza przemysłu mięsnego.
Witold Choiński – Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: jest to bardzo ważne ponieważ to może w jakimś stopniu spowodować, że polskie firmy zaczną ze sobą rozmawiać częściej, zaczną widać swój wspólny interes.
Resort rolnictwa nie wycofuje się jednak z planów zwiększenia unijnych wydatków na program rent strukturalnych kosztem modernizacji przemysłu spożywczego. Ale w tej sprawie rząd musi mieć zgodę Komisji Europejska, a tej wciąż nie ma.
Marek Sawicki – minister rolnictwa: czekamy na decyzję komisji, konieczność zwiększenia środków na renty strukturalne bierze się z tego, że tak naprawdę limit środków w tym działaniu został już wyczerpany i żeby zabezpieczyć środki do końca 2015 roku takie wystąpienie musiało być skierowane.
Ale w tej sprawie minister rolnictwa nie ma co liczyć na aplauz przedsiębiorców.