Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa – Cogeca apeluje

27 kwietnia 2015

Copa i Cogeca apelują  do ministrów rolnictwa UE o całkowite wykorzystanie instrumentów finansowych EBI, które mają ułatwić rolnikom dostęp do kredytów i zwiększyć inwestycje poprzez ich włączenie do programów rozwoju obszarów wiejskich UE.
- Cieszymy się z faktu, że te instrumenty są wspierane przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), ponieważ mogą one wspomóc rolników, którzy muszą obecnie się zmierzyć z problemem braku płynności finansowej, poprzez zwiększenie inwestycji w sektorze. Tylko siedem państw członkowskich wykorzystało te narzędzia w latach 2007-2013 i mało się zmieniło w kolejnym okresie programowania. Wzywamy więc państwa członkowskie do ich pełnego wykorzystania i do zabezpieczenia wsparcia doradczego dla rolników i spółdzielni rolniczych w celu maksymalizacji efektów. Copa i Cogeca chcą brać udział w dyskusji od samego początku – mówi Christian  Pees, przewodniczący Cogeca.
 
Dodatkowo Copa i Cogeca przyjęły z zadowoleniem wnioski Rady UE dot. stanowiska, jakie ma zająć UE podczas forum ONZ w sprawie lasów w Nowym Jorku 4-15 maja. Podkreśla się w nich kluczowe znaczenie i wielofunkcyjną rolę lasów dla gospodarki i środowiska, z zaznaczeniem, że nie są one tylko miejscem spacerowania, ale stanowią także płuca Europy.  Copa i Cogeca chciałyby również podkreślić, że właściciele lasów są przekonani, iż członkowie Forest Europe muszą znaleźć rozwiązanie, aby wrócić do negocjacji dotyczących prawnie wiążącej umowy w ramach Forest Europe.  
 
Copa i Cogeca przyjęły także z zadowoleniem prezentację włoskiego ministra dotyczącą Expo 2015 w Mediolanie -  centralną tematyką jest „Wyżywienie planety, energia dla życia”, która jest związana z naszą działalnością. Kluczowe znaczenie ma zwiększenie produkcji przy wykorzystaniu mniejszej ilości zasobów, aby zaspokoić światowy pobyt na żywność, który ma wzrosnąć o 60% do 2050 r. Copa i Cogeca wezmą czynny udział w wielu wydarzeniach, które się tam odbędą.  
 
Copa i Cogeca apeluje również o pilne uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i o ograniczenie nadmiernej biurokracji przestrzegając, że jest ona bardzo uciążliwa dla producentów i negatywnie wpływa na ich konkurencyjność.  
Opracował: Obi oba
 

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę