Pomimo wciąż zmieniających się przepisów branża leasingowa korzysta z ożywienia w inwestycjach . Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z leasingu, inwestując w maszyny i urządzenia.
Takie wnioski płyną ze statystyk za I kw. przedstawionych przez Związek Przedsiębiorstw Leasingowych (ZPL). W ciągu trzech miesięcy oddaliśmy w leasing ruchomości warte 3 mld zł. To o jedną piątą więcej niż rok wcześniej - mówią w ZPL.
Przedsiębiorcy wciąż najchętniej finansują leasingiem zakupy samochodów, głównie ciężarowych i dostawczych (aż 62-proc. udział w rynku leasingu). Branża poradziła sobie z nie najlepszą koniunkturą na rynku nowych aut, których sprzedaż drastycznie spadła w ostatnich miesiącach (ok. 30 proc.). - Ponadto niesprzyjający klimat wytworzyła dyskusja nad rządowymi propozycjami zmian w ustawie o VAT, m.in. w zakresie zasad odliczania podatku od zakupionych lub wyleasingowanych pojazdów - komentuje ZPL.
Firmy leasingowe najbardziej cieszy jednak istotny wzrost inwestycji w maszyny i urządzenia. W pierwszym kwartale leasingiem sfinansowano maszyny i urządzenia warte 850 mln zł. To o 57 proc. więcej niż przed rokiem. Nakłady na inwestycje rosną od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Poprawia się koniunktura. Przedsiębiorcy wykazują większy optymizm do inwestycji - powiedział Mieczysław Woźniak z ZPL. Inwestycje pobudza też systematyczny spadek stóp procentowych – dodał.
W najbliższym czasie Związek zamierza rozpocząć zakrojoną na szeroką skalę promocję leasingu przeznaczonego dla osób fizycznych (tzw. prywatnego). Chcemy przekonać klientów, że leasing prywatny może być alternatywą dla kredytu bankowego – powiedział Tomasz Gutowski z ZPL.