Nowe przepisy nakładają na wszystkich przedsiębiorców z branży spożywczej (producentów, handlarzy, restauratorów itd.) obowiązek rozpoczęcia wdrażania systemu bezpieczeństwa żywności HACCP w swoim zakładzie. Dotychczasowe przepisy, które obowiązują od 1 maja 2004 r., mimo że taki obowiązek już przewidywały, nie określały terminu, w którym wprowadzenie systemu musi być zakończone, nie przewidywały również żadnych sankcji w przypadku zwłoki. Teraz, w związku z dalszym dostosowaniem polskiego prawa do wymagań europejskich, wymagania zostały zaostrzone. Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, inspekcja sanitarna będzie mogła dokonywać oceny zaawansowania wdrożenia systemu HACCP na podstawie dokumentacji zgromadzonej przez kierującego zakładem oraz nakładać sankcje karne w przypadku braku postępów we wdrażaniu systemu.
Ustawa wprowadza również nowe wymagania dotyczące znakowania opakowań środków spożywczych. Zgodnie z senacką poprawką, która została przyjęta przez Sejm, opakowania środków spożywczych muszą być znakowane w sposób zrozumiały dla konsumenta, ich napisy muszą być wyraźne, czytelne i nieusuwalne, umieszczone w widocznym miejscu, a także nie mogą być w żaden sposób ukryte, zasłonięte innymi nadrukami czy obrazkami.
Ustawa zawiera również uregulowania dotyczące znakowania żywności genetycznie zmodyfikowanej.
Nowela reguluje również zasady dopuszczenia do obrotu naturalnych wód mineralnych. Zgodnie z przepisami, Główny Inspektor Sanitarny dokonuje, w drodze decyzji administracyjnej, uznania wody jako naturalnej wody mineralnej na podstawie zgłoszenia przedsiębiorcy zawierającego ocenę i kwalifikację rodzajową, przeprowadzone w sposób określony w przepisach dotyczących wód mineralnych.
Ustawa zawiera również delegację do wydania rozporządzenia przez ministra zdrowia określającego szczegółowe wymagania, jakie powinny spełniać naturalne wody mineralne, naturalne wody źródlane i wody stołowe.
Ustawa zaostrza również sankcje karne. Zgodnie z przepisami, kto produkuje lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia lub życia człowieka środki spożywcze, substancje dodatkowe lub inne składniki żywności, substancje pomagające w przetwarzaniu oraz materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Sejm na czwartkowym posiedzeniu zaakceptował większość poprawek Senatu, jednak nie miały one wpływu na kształt wcześniej uchwalonej ustawy. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.
Co to jest HACCP?
Wdrożenie HACCP, czyli systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z nimi, przestrzeganie właściwej jakości zdrowotnej żywności oraz higieny w procesie produkcji i w obrocie żywnością w zakładach produkujących żywność lub wprowadzających ją do obrotu musi być zapewnione przez kontrolę wewnętrzną każdego etapu produkcji (handlu).