Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Biopaliwa przyjęte przez Sejm

14 listopada 2002

Mimo sporu między SLD i PSL Sejm obniżył w środę dolny limit zawartości biokomponentów w benzynie, olejach napędowych oraz lekkich olejach opałowych. Od 2006 r. będzie on zmniejszony z 5 proc. do 3 proc. Ustawa ma pomóc rolnikom.

Z uprawianego przez nich rzepaku i buraków cukrowych miałby powstawać tzw. biokomponent (m.in. alkohol), który następnie byłby dodawany do benzyny, oleju napędowego i oleju opałowego. Spowodowałoby to zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska szkodliwymi substancjami. Zdaniem posła PSL Marka Sawickiego przyjęcie ustawy (ma wejść w życie 1 kwietnia przyszłego roku) spowoduje zmniejszenie bezrobocia na wsi oraz lepsze zagospodarowanie ziemi leżącej obecnie odłogiem. 

Niewiele brakowało, a nie doszłoby do trzeciego czytania ustawy. Okazało się bowiem, że głosami SLD-UP komisja pracująca nad biopaliwami przyjęła mniej korzystne dla rolników rozwiązanie. PSL chciało, aby biokomponent stanowił w benzynie 4,5 proc. masy, a w oleju napędowym 5 proc. Tymczasem posłowie Sojuszu przeforsowali zapis, że w paliwach będzie tylko 3 proc. biokomponentu.  Bardzo niedobrze się stało, że zastosowano takie rozwiązanie. Ustawa miała pomóc w walce z bezrobociem na wsi, ale niższe limity spowodują, że nie będzie się opłacało sadzić buraków i siać rzepaku, ponieważ nie będzie ich komu sprzedawać. Firmy mieszające biokomponenty z paliwami będą miały mniejsze zapotrzebowanie – uważa poseł Sawicki z PSL. Przeciwnicy wysokich limitów uważają jednak, że przyjęte przez PSL rozwiązanie jest zbyt restrykcyjne i może spowodować kłopoty z wystarczającą podażą paliw. Jeden z posłów przyznaje, że być może o przyjęciu mniej korzystnej dla rolników wersji zdecydowało lobby paliwowe.  Obecnie PKN Orlen i Rafineria Gdańska dodają odpowiednio 1,5 i 2 proc. biokomponentów do paliw. Bez problemu obie firmy mogą dodawać 3 proc. Większy odsetek może się okazać kłopotliwy i zmusić firmy do inwestycji – dodaje poseł SLD. W końcu jednak w środę doszło do głosowania nad ustawą o organizacji rynku biopaliw ciekłych oraz biokomponentów do ich produkcji. Za jej przyjęciem głosowało 353 posłów, przeciw było 31, a 4 wstrzymało się od głosu. 

Sejm przyjął też wniosek mniejszości, by minister finansów obniżył stawkę akcyzy na biopaliwa ciekłe, zawierające biokomponenty wytwarzane w ramach limitu krajowego, proporcjonalnie do procentowej zawartości biokomponentów w paliwach ciekłych. Ustawa zakłada, że produkcja biokomponentów będzie ustawowo limitowana. Limity będą ustalane przez Radę Ministrów z uwzględnieniem zapotrzebowania krajowego rynku na ropopochodne paliwa ciekłe. Według Komitetu Integracji Europejskiej, w Unii udział biopaliw w paliwach wynosi 2 proc. i co roku ilość ta będzie zwiększana o 0,75 proc. W związku z tym w roku 2010 udział biopaliw w paliwach wynosić będzie w Unii 7,25 proc. Ustawa dopuszcza również możliwość stosowania wsparcia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla wszystkich, którzy chcą wytwarzać biokomponenty i produkować biopaliwa ciekłe. Nadzór nad rynkiem biopaliw będzie sprawował prezes Urzędu Regulacji Energetyki.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę