MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Będziemy lepiej chronieni przed błędami urzędów skarbowych

30 grudnia 2004

Od nowego roku wchodzą w życie wiążące interpretacje podatkowe. Mają one zapewnić podatnikom pełną ochronę przed błędami urzędów skarbowych.

Do tej pory, służby skarbowe mogły zmieniać wydaną wcześniej korzystną dla podatnika interpretację, a konsekwencje ponosił podatnik, który musiał zapłacić fiskusowi zaległy podatek.

Organy podatkowe będą miały trzy miesiące, lub w wyjątkowo skomplikowanych sprawach, cztery na przedstawienie podatnikowi wiążącej interpretacji prawa podatkowego. Jeśli nie zdążą, to po upływie tego terminu, podatnik może postępować zgodnie z własnym stanowiskiem. Zyska też ochronę przed fiskusem.

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, wiceminister finansów Stanisław Stec poinformował, że powołał zespół fachowców, który opracowuje instrukcje dla urzędów i izb skarbowych, dotyczące wiążących interpretacji podatkowych. Zespół ten będzie również kontrolować wykładnie prawa podatkowego, wydawane przez urzędy i izby skarbowe. Chodzi o to, aby wykładnie były zgodne z prawem i nie narażały interesów budżetu państwa, ani interesów podatnika.

Wprowadzenie wiążących interpretacji powinno pociągnąć za sobą poprawienie złych przepisów prawa podatkowego. Sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko mówi, że nie da się dobrze interpretować złych przepisów. Zwraca też uwagę, że z powodu niejasnych przepisów prawa podatkowego, szczególnie dotyczących ustawy o podatku od towarów i usług, czyli VAT, tracić może budżet państwa.


POWIĄZANE

Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna Polska jest jedn...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę