Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ARiMR wprowadza nową płatność dla rolników.

15 marca 2007
 Nową płatność dla producentów rolnych wprowadza od 2007 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – płatność zwierzęcą.

Wniosek o przyznanie płatności zwierzęcej można składać na tym samym formularzu, co o dopłaty do gruntów rolnych. Stawka nowego wsparcia wyniesie ok.100 euro/ha i jest ona zależna od powierzchni trwałych użytków zielonych kwalifikujących się do płatności zwierzęcych zadeklarowanych we wszystkich wnioskach w 2007 r. Płatność będzie wypłacana razem z pozostałymi dopłatami powierzchniowymi.

 

Płatność zwierzęca przysługuje do trwałych użytków zielonych, na których prowadzona jest uprawa roślin przeznaczonych na paszę. Płatności te przysługują rolnikom, którzy w okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 marca 2006 r. byli posiadaczami bydła lub owiec lub kóz lub koni, które w tym okresie były wpisane lub zostały zgłoszone przez tego rolnika do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych lub do rejestru koniowatych. Rolnik ponadto musiał we wniosku o przyznanie płatności w 2006 r. zadeklarować trwałe użytki zielone, które zostały zakwalifikowane do płatności.

 

Kolejny warunek, jaki musi być spełniony do przyznania nowych płatności dotyczy minimalnej obsady zwierząt: nie może być ona mniejsza niż 0,3 dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) na jeden hektar trwałych użytków zielonych. Powierzchnia, do jakiej może być przyznana płatność zwierzęca nie może być większa niż powierzchnia trwałych użytków zielonych, która została zakwalifikowana do płatności w 2006 r.

 

O płatność zwierzęcą mogą się również ubiegać rolnicy, którzy w poprzednich latach nie ubiegali się o płatności obszarowe i w 2007 r. po raz pierwszy składają wniosek. Warunkiem jest, by od 15 września roku poprzedzającego rok złożenia wniosku do 14 marca roku, w którym składają wniosek byli posiadaczem bydła lub owiec albo kóz lub koni i mieli w tym okresie te zwierzęta wpisane lub zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych lub do rejestru koniowatych.

 

Płatności zwierzęce, podobnie jak pozostałe krajowe płatności uzupełniające, są finansowane z budżetu krajowego. Ich wprowadzenie nie spowoduje, że stracą pozostali producenci rolni, gdyż nie zmniejszają się inne obowiązujące płatności powierzchniowe. Jest to nowa forma płatności, która wspiera producentów wykorzystujących trawy uprawiane na trwałych użytkach zielonych jako paszę dla zwierząt.

 

Wprowadzenie płatności zwierzęcej zostało przygotowane w ekspresowym tempie - rozmowy z Komisją Europejską na ten temat trwały jeszcze w marcu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopracowały szczegóły dotyczące tych płatności, dzięki czemu składanie wniosków o przyznanie tej płatności możliwe jest tak szybko.


Płatności zwierzęce - płatność uzupełniająca do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych.

 

Krajowa uzupełniająca płatność zwierzęca przysługuje do trwałych użytków zielonych, na których prowadzona jest uprawa roślin przeznaczonych na paszę. Do tych powierzchni poza płatnością zwierzęcą przysługuje jednolita płatność obszarowa. Stawka płatności zwierzęcej będzie wynosiła ok. 100 euro/ha i jest ona zależna od powierzchni trwałych użytków zielonych kwalifikujących się do płatności zwierzęcych zadeklarowanych we wszystkich wnioskach w 2007 r.

 

Płatności zwierzęce przysługują rolnikom, którzy w okresie od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 31 marca 2006 r. byli posiadaczami bydła lub owiec lub kóz lub koni, które w tym okresie były wpisane lub zostały zgłoszone przez tego rolnika do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych lub do rejestru koniowatych, o których mowa w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz we wniosku o przyznanie płatności w 2006 r. zadeklarowali trwałe użytki zielone, które zostały zakwalifikowane do płatności. Został przyjęty okres referencyjny, gdyż płatności bezpośrednie według UE nie mogą być powiązane z produkcją (płatności historyczne). Płatności zwierzęce tak jak pozostałe krajowe płatności uzupełniające są finansowane z budżetu krajowego. Na wprowadzeniu tego wsparcia nie tracą inni producenci, nie zmniejszają się inne, już obowiązujące dotychczas płatności powierzchniowe. Jest to nowa forma płatności, która wspiera producentów, którzy wykorzystują trawy uprawiane na trwałych użytkach zielonych jako paszę dla zwierząt. Jest to także rekompensata dla producentów bydła mlecznego za wejście w system kwotowania produkcji mleka i wprowadzeniu opłat wyrównawczych za nadprodukcję mleka, bowiem wysokości kwot mlecznych wynegocjowane w Traktacie Akcesyjnym przed wejściem Polski do UE są niskie i nie zapewniają rozwoju produkcji mleka.

 

Kolejny warunek, jaki musi być spełniony do przyznania płatności zwierzęcych, dotyczy minimalnej obsady zwierząt, która nie może być mniejsza niż 0,3 dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) na jeden hektar trwałych użytków zielonych, oraz nie większa niż powierzchnia trwałych użytków zielonych, która została zakwalifikowana do płatności w 2006 r.

 

Liczbę bydła, owiec i kóz ustala się na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast liczbę koni ustala się na podstawie zaświadczenia wydawanego przez podmiot prowadzący rejestr koniowatych, którego wzór udostępni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Liczbę dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) oblicza się jako iloczyn liczby zwierząt i współczynnika przeliczania sztuk rzeczywistych na DJP (tabela poniżej), według stanu na dzień, w którym liczba DJP w okresie referencyjnym była najwyższa (rozwiązanie najkorzystniejsze dla rolników).

 

Przykład: rolnik zadeklarował we wniosku o przyznanie płatności w 2006 r. 40 ha trwałych użytków zielonych a liczba dużych jednostek przeliczeniowych ustalona dla tego rolnika w okresie referencyjnym wynosiła 10 DJP. Maksymalna powierzchnia trwałych użytków zielonych, które kwalifikują się w jego gospodarstwie do płatności zwierzęcych wynosi 33,3 ha. Jeżeli rolnik w 2007 r. zadeklaruje we wniosku o przyznanie płatności 40 ha trwałych użytków zielonych i we wniosku deklaruje jako grupę upraw PZ 40 ha (trwałe użytki zielone), wówczas płatność zwierzęca zostanie przyznana do powierzchni 33,3 ha. Do pozostałej powierzchni (6,7 ha) zostanie przyznana temu rolnikowi tylko jednolita płatność obszarowa.

 

Rolnik, który w 2007 r. po raz pierwszy składa wniosek o przyznanie płatności do gruntów rolnych, (tzn. nie ubiegał się o płatności w latach 2004-2006), może zostać zakwalifikowany do przyznania płatności zwierzęcych, jeżeli w okresie od dnia 15 września roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o przyznanie płatności do gruntów rolnych, do dnia 14 marca roku, w którym składa wniosek:

1.        był posiadaczem bydła, owiec albo kóz lub koni, które w tym okresie były wpisane lub zostały zgłoszone przez tego rolnika do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych lub do rejestru koniowatych, o których mowa w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

2.        zadeklarował we wniosku o przyznanie płatności na dany rok powierzchnie trwałych użytków zielonych.

Powierzchnię trwałych użytków zielonych kwalifikującą się do płatności zwierzęcej ustala się jako iloraz liczby zwierząt przeliczonych na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) według średniego stanu z tego okresu i współczynnika 0,3. Jednak powierzchnia ta nie może przekraczać połowy ogólnej powierzchni zadeklarowanych gruntów rolnych, do których przyznawana jest jednolita płatność obszarowa (JPO) w danym roku.

 

Przykład: rolnik w 2007 r. zadeklarował 80 ha gruntów rolnych, w tym 60 ha trwałych użytków zielonych i liczba dużych jednostek przeliczeniowych wyliczona jako średniookresowy stan zwierząt wynosi 21 DJP. Powierzchnia kwalifikująca się do płatności zwierzęcej wynosi 40 ha, gdyż powierzchnia wynikająca z wyliczonej liczby DJP i deklarowanej powierzchni trwałych użytków zielonych nie może przekroczyć 50% powierzchni gruntów rolnych, do których zostanie przyznana jednolita płatność obszarowa. Do pozostałej powierzchni trwałych użytków zielonych (20 ha) zostanie przyznana tylko jednolita płatność obszarowa.

 

Poniższa tabela prezentuje współczynniki przeliczenia zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe (DJP)



Rodzaj zwierząt i wiek            Współczynnik przeliczania sztuk rzeczywistych na DJP

 

Bydło płci męskiej

powyżej 2 lat                                                                      1,4

 

Bydło płci męskiej

powyżej 1 roku do 2 lat                                                        0,8

 

Bydło płci męskiej

powyżej ½ do 1 roku                                                           0,3

 

Bydło płci żeńskiej

powyżej 18 miesięcy                                                            1,0

 

Bydło płci żeńskiej

powyżej 1 roku do 18 miesięcy                                             0,8

 

Bydło płci żeńskiej

powyżej ½ do 1 roku                                                          0,3

 

Bydło płci żeńskiej i męskiej

do ½ roku                                                                         0,15

 

Kozy

Wszystkie                                                                          0,15

 

Owce płci męskiej

powyżej 1 ½ roku                                                              0,12

 

Owce płci żeńskiej

powyżej 1 ½ roku                                                              0,1

 

Owce płci męskiej

powyżej 3 ½ miesiąca do 1 ½ roku                                     0,08

 

Owce płci żeńskiej

powyżej 3 ½ miesiąca do 1 ½ roku                                     0,1

 

Owce płci żeńskiej i męskiej

do 3 ½ miesiąca                                                                0,05

 

 Konie
 wszystkie
                                                                                                  0,8


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę