Adama_poleposition_15.03_30.04

ARiMR pomoże rolnikom realizującym program bioasekuracji

2 listopada 2015
Rolnicy, którzy zdecydowali się wdrożyć w swoich gospodarstwach program bioasekuracji, mogą ubiegać się w ARiMR o udzielenie pomocy finansowej; wniosek trzeba złożyć do 10 listopada 2015 r. - poinformowała Agencja.

Pomoc skierowana jest do rolników z woj. podlaskiego, w którym wdrażany jest program bioasekuracji, czyli program zapobiegający szerzeniu się chorób zakaźnych u zwierząt w związku z wystąpienia na tym terenie choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 
Bioasekuracja polega na ochronie przed zakażeniami stad hodowlanych np. przez wykładanie mat dezynfekcyjnych, zabezpieczanie pasz, zamykanie zwierząt, utrzymywanie czystości itp.

 
Dzięki wdrożeniu w woj. podlaskim programu bioasekuracji udało się zatrzymać, przenoszoną przez dziki, chorobę ASF. Ostatni przypadek tej choroby wykryto w sierpniu tego roku u dzika odstrzelonego w pobliżu miejscowości Łapicze (gmina Krynki, powiat sokólski, województwo podlaskie), w odległości ok. 1 km od granicy polsko-białoruskiej. Był to 76. przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wcześniej (w połowie 2014 r. i w lutym 2015 r. ) wykryto 3 przypadki ASF u świń. Wszystkie przypadki ASF odnotowano na terenie województwa podlaskiego.

 
Pomoc skierowana jest do rolników, w gospodarstwach których w tym roku znajdowało się powyżej 50 sztuk świń. Dotyczy to czterech powiatów położonych na obszarze województwa podlaskiego: sejneńskiego, augustowskiego, białostockiego, sokólskiego.

 
Ma ona charakter pomocy de minimis w rolnictwie i można w ramach niego otrzymać refundację 50 proc. wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę