Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

100 mln euro na klastry

16 stycznia 2009
Gdy przy stadninie koni powstają gospodarstwa agroturystyczne  z pokojami, bryczkami, wiktem i opierunkiem, gdy w pobliżu działa restauracja (a tak się zdarzyło przy jednej ze stadnin na Mazurach),  to – zdaniem ekspertów ekonomicznych- mamy do czynienia z początkami tworzenia się klastra gospodarczego. Bardziej znane w naszym kraju są klastry działające w specjalnych strefach ekonomicznych (działa ich obecnie 14), obsługujące zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z różnych branż przemysłowych, w tym branży rolno-spożywczej.
Działają także na naszej wsi od wielu już lat grupy producenckie skupiające rodzinne gospodarstwa sadownicze, czy ogrodnicze. Jeśli w sukurs s ich wysiłkowi w sprostaniu konkurencji na rynku krajowym i zagranicznym pospieszą działające w ich pobliżu placówki naukowo-badawcze to spełnione byłby oczekiwania wyrażone przez Radę i Komisję Europejską. Memorandum w sprawie klastrów działających w krajach Unii Europejskiej przedstawiono przed rokiem w czasie tzw. prezydencji szwedzkiej w Sztokholmie. I na rozwój klastrów – jako skupisk firm (gospodarstw) działających w tych samych lub pokrewnych branżach, ich dostawców, ośrodków wiedzy a także innych organizacji (np. stowarzyszeń branżowych) współpracujących ze sobą Komisja Europejska przeznaczyła na lata 2007-2013 100 mln euro.
Gra jest warta świeczki. Jak wskazuje bowiem doświadczenie amerykańskiej Krzemowej Doliny, japońskich keiretsu, czy koreańskich czeboli, gdy dochodzi do współpracy miedzy przedsiębiorstwami (gospodarstwami) tej samej branży  występuje efekt tzw. synergii, jakby pomnożenia zdolności wytwórczych i konkurencyjnych (postęp technologiczny) sprawiających, że skupione na jednym obszarze jednostki wytwórcze  jako formy organizacyjne małego przemysłu uzyskują spora przewagę nad innymi. Wspierają je bowiem ośrodki naukowo-badawcze.
Komisja Europejska w sprawie klastrów nie zasypia gruszek w popiele i konsekwentnie, po sztokholskim memorandum  22 października ubiegłego roku podjęła decyzję ustanawiającą europejską grupę do spraw polityki klastrowej, której jednym z zadań jest zapewnienia skuteczniejszej pomocy państwom członkowskim w promowaniu powstawania światowej klasy klastrów w Unii Europejskiej. Jeśli więc obok klastrów działających w naszym kraju w obrębie specjalnych stref ekonomicznych powstaną i rozwiną się klastry branży rolno-spożywczej działające na wsi, to spełnione będzie marzenie młodych oczekujących na rozwój i przyspieszenie w swych „małych ojczyznach”.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę