Obniżki cen ropy do rekordowych minimów ostatnich lat odbijają się również wyraźnie na cenie paliw na polskich stacjach. Olej napędowy potaniał w kończącym się tygodniu o 9 gr na litrze.
Agenda Komisji DG Agri w ostatniej prognozie z 17 grudnia 2015 r. produkcję surowców oleistych w Unii w bieżącym sezonie 2015/16 ocenia na 30,6 mln ton wobec 35,2 mln ton sezon wcześniej (-13%). DG Agri szacuje spadek produkcji rzepaku w UE o 3,1 mln ton do poziomu 21,3 mln ton oraz słonecznika o około 2 mln ton do 7,1 mln ton.
W pierwszych 10 miesiącach 2015 roku wywóz polskiego cukru obniżył się w relacji rocznej, jednocześnie jego przywóz uległ głębokiej redukcji. Saldo obrotów w handlu zagranicznym cukrem było dodatnie i poprawiło się w relacji rocznej.
Koniec ubiegłego roku i początek nowego przyniósł kontynuację zniżkowych tendencji na rynku zbożowym. Notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Euronext pod koniec pierwszego tygodnia stycznia br. wyniosły 170,75 EUR/tonę, a kukurydzy 159,75 EUR/tonę. W przypadku pszenicy jest to poziom cen najniższy w historii tego kontraktu, a dla kukurydzy –od mniej więcej października 2014 roku.
W ciągu ostatnich trzech tygodni wzrosły ceny m.in. kapusty, marchwi, pietruszki i ziemniaków. Przy temperaturze poniżej -10 oC sprzedaż na wolnym powietrzu była, siłą rzeczy, ograniczona. Teraz przy dodatnich temperaturach liczba sprzedawców zwiększyła się. Daje się zauważyć, jak zwykle o tej porze roku, systematyczny wzrost cen warzyw z ubiegłorocznej produkcji.
Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na luty 2015 przez tydzień staniał o 1,5% do 368,3 Euro/t wobec 374,8 Euro/t (-1,7%) przed dwoma tygodniami (oraz 367,8 Euro/t trzy tygodnie wcześniej).
W pierwszych dniach stycznia na stacjach taniały wszystkie paliwa i w efekcie średnia cena oleju napędowego pierwszy raz od 6 lat spadła poniżej poziomu 4 złotych. To już piąty kolejny tydzień z obniżkami, za którymi stoi wyjątkowa tania ropa.