Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zboża tanieją, mięso i mleko w górę

22 grudnia 2015
Drugi tydzień czerwca przyniósł dalszy spadek cen zbóż przy jednoczesnym wzroście cen wieprzowiny - wynika z analizy rynku ministerstwa rolnictwa.

Według danych ministerstwa rolnictwa, w dniach 9-15 czerwca za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju płacono 820 zł/t, tj. o prawie 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o ponad 8 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednak w porównaniu do cen sprzed roku zboże to było droższe o 36 proc.

W analizowanym tygodniu za 1 tonę żyta konsumpcyjnego dostawcy otrzymywali przeciętnie 698 zł, tj. o 3 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 3,5 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena tego ziarna była o 21,5 proc. wyższa niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia cena jęczmienia paszowego obniżyła się o ponad 4 proc. i w dniach 9-15 czerwca br. ukształtowała się na poziomie 694 zł/t. Ziarno to było o prawie 8 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale o 22,5 proc. droższe niż przed rokiem.

"Na krajowych giełdach towarowych odnotowano dalszy spadek cen, a mimo to obroty ziarnem są niewielkie. Zakłady przetwórcze dokonują
zakupów bezpośrednio u producentów lub poszukują tańszego zboża z importu" - napisano w analizie.

Od kilku tygodni systematycznie rosną ceny skupu trzody chlewnej. Według danych, w dniach 9-15 czerwca za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 4,41 zł/kg wobec 4,39 zł/kg w poprzednim tygodniu. W analizowanym okresie poziom cen był o 10 proc. wyższy niż przed miesiącem i o 27 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Średnia cena żywca wołowego w ciągu tygodnia obniżyła się o 0,6 proc. do 4,31 zł/kg. Był to poziom cen o 3 proc. wyższy niż przed miesiącem i o 7 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Za kurczęta typu brojler, podobnie jak przed miesiącem, płacono 3,23 zł/kg wobec 3,22 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 3 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Indyki skupowano po 4,61 zł/kg, tj. po cenie o 0,6 proc. wyższej niż przed tygodniem. Było to jednocześnie o blisko 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 proc. więcej niż przed rokiem

Trzeci tydzień rosną ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku.

W dniach 9-15 czerwca za 1 kg tego produktu średnio w kraju producenci otrzymywali 7,42 zł, tj. o blisko 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Aktualny poziom cen jest jednak o 0,6 proc. niższy niż miesiąc wcześniej i o 38 proc. niższy niż przed rokiem.

POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę