biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Zboża tanieją, mięso i mleko w górę

22 grudnia 2015
Drugi tydzień czerwca przyniósł dalszy spadek cen zbóż przy jednoczesnym wzroście cen wieprzowiny - wynika z analizy rynku ministerstwa rolnictwa.

Według danych ministerstwa rolnictwa, w dniach 9-15 czerwca za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju płacono 820 zł/t, tj. o prawie 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o ponad 8 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednak w porównaniu do cen sprzed roku zboże to było droższe o 36 proc.

W analizowanym tygodniu za 1 tonę żyta konsumpcyjnego dostawcy otrzymywali przeciętnie 698 zł, tj. o 3 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 3,5 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena tego ziarna była o 21,5 proc. wyższa niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia cena jęczmienia paszowego obniżyła się o ponad 4 proc. i w dniach 9-15 czerwca br. ukształtowała się na poziomie 694 zł/t. Ziarno to było o prawie 8 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale o 22,5 proc. droższe niż przed rokiem.

"Na krajowych giełdach towarowych odnotowano dalszy spadek cen, a mimo to obroty ziarnem są niewielkie. Zakłady przetwórcze dokonują
zakupów bezpośrednio u producentów lub poszukują tańszego zboża z importu" - napisano w analizie.

Od kilku tygodni systematycznie rosną ceny skupu trzody chlewnej. Według danych, w dniach 9-15 czerwca za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 4,41 zł/kg wobec 4,39 zł/kg w poprzednim tygodniu. W analizowanym okresie poziom cen był o 10 proc. wyższy niż przed miesiącem i o 27 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Średnia cena żywca wołowego w ciągu tygodnia obniżyła się o 0,6 proc. do 4,31 zł/kg. Był to poziom cen o 3 proc. wyższy niż przed miesiącem i o 7 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Za kurczęta typu brojler, podobnie jak przed miesiącem, płacono 3,23 zł/kg wobec 3,22 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 3 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Indyki skupowano po 4,61 zł/kg, tj. po cenie o 0,6 proc. wyższej niż przed tygodniem. Było to jednocześnie o blisko 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 proc. więcej niż przed rokiem

Trzeci tydzień rosną ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku.

W dniach 9-15 czerwca za 1 kg tego produktu średnio w kraju producenci otrzymywali 7,42 zł, tj. o blisko 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Aktualny poziom cen jest jednak o 0,6 proc. niższy niż miesiąc wcześniej i o 38 proc. niższy niż przed rokiem.

POWIĄZANE

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w...

Od kilku tygodni ceny na stacjach tankowania nie są powodem do niepokoju. Począt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę