Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowej analizie, w sierpniu br. opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen żywności osiągnął poziom 231 punktów. Tym samym pozostał właściwie niezmieniony wobec lipca br. Z drugiej strony, jego wartość była o 26 proc. wyższa wobec odnotowanej w analogicznym okresie 2010 roku .
Jeśli chodzi o indeks światowych cen olejów i tłuszczów, w sierpniu br. wyniósł on 244 punkty (co oznacza, iż w sierpniu br. ceny monitorowane przez FAO były o 144% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004). Mimo że wartość omawianego indeksu od marca br. pozostaje w tendencji spadkowej, wciąż kształtuje się na historycznie wysokich poziomach.
W analizowanym okresie na światowe ceny olejów/tłuszczów oddziaływał m.in. wzrost światowej produkcji i potencjału eksportowego dla olejów palmowego i słonecznikowego. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych, które są największym globalnym producentem soi, silnemu wzrostowi cen oleju sojowego przeciwdziałały większe niż oczekiwano wcześniej zapasy soi w krajach będących głównymi jej eksporterami.