biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Wieprzowina 22.05.2007

22 maja 2007
Od wschodniej strony powiało optymizmem. Rosyjski prezydent Władimir Putin zobowiązał ministra rolnictwa Aleksieja Gordiejewa do konkretnych rozmów z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa.

Taki scenariusz cieszy polityków, ale producenci uważają, że optymizm jest zbyt wczesny i przypominają starą zasadę „poczekamy, zobaczymy”. I nie ma się im co dziwić, bo nasz wschodni sąsiad z miesiąca na miesiąc przesuwa termin zniesienia embarga i ciągle nie widać efektów.

Producenci narzekają na bardzo marny sezon. Zainteresowania wieprzowiną brak, a ceny, choć nie w zawrotnym tempie, to jednak spadają. Narzekają rolnicy, bo półtusz jest dużo, a ubojnie w coraz większym stopniu ograniczają przyjmowanie świń. Przetwórcy wycofują się z większych zamówień, bo już widać, że letnia sprzedaż nie będzie nawet zadowalająca. Przeliczyli się ci, którzy w maju spodziewali się wysokich obrotów.

Wieprzowina
giełdy towarowe
zł/kg

łopatka     4,70 – 8,00
boczek     3,30 – 9,20
karczek     7,70 – 12,20
szynka     5,20 – 12,50
schab     5,90 – 14,60



Mięsa drobne
zł/kg

półtusze E/U
4,30 – 5,20

półtusze R
4,00 – 4,90

półtusze O,P
3,70


Nie pomogły ani komunie, ani rozpoczęty sezon grillowi. Konsumenci zmienili kulinarne przyzwyczajenia i zamiast mięsa wybierali warzywa. Wielu producentów zostało z towarem w magazynach i dziś nie kupują nic. 
 

POWIĄZANE

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w...

Od kilku tygodni ceny na stacjach tankowania nie są powodem do niepokoju. Począt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę