Eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej informują - jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, w przedsiębiorstwach które zatrudniają 50 osób i więcej w okresie I-XI 2010 roku, produkcja warzyw mrożonych jak też marynat warzywnych była wyższa odpowiednio o 7,6 i 15,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.
Produkcja zwiększyła się również porównując listopad bieżącego roku z listopadem 2009 r.
Sytuacja ta wynikać może z bardziej intensywnego niż przed rokiem skupu warzyw. Słaba jakość niektórych gatunków sprawiała, że ich wartość przechowalnicza była niska i trafiały one do skupów w głównej mierze tuż po zbiorach. Niektóre zakłady zakupywały większe ilości warzyw w obawie, że już wiosną zabraknie surowców do przetwórstwa. Według szacunków IERiGŻ-PIB produkcja przetworów warzywnych w wyniku słabych zbiorów warzyw w kraju w sezonie 2010/2011 będzie jednak mniejsza niż w sezonie poprzednim, niższa powinna być również produkcja mrożonek warzywnych.
Biorąc pod uwagę ostatnie lata, na rynku przetworów warzywnych zauważa się dynamiczny wzrost produkcji mrożonek. Spowodowane jest to ciągle rosnącym popytem na te produkty, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Zwiększa się tym samym ich udział w produkcji przetworów warzywnych ogółem. Jak podaje dr Bożena Nosecka, jednym z czynników, który sprzyja szybkiemu wzrostowi produkcji warzyw mrożonych jest ciągle postępująca rozbudowa mocy przetwórczych zakładów. Producenci mrożonek dysponują również stosunkowo dużą bazą surowcową, którą zapewniają miedzy innymi umowy kontraktacyjne.