Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Rynek zbóż oleistych w Polsce i na świecie

7 stycznia 2009
POLSKA   
W okresie ostatnich 2 tygodni, na rynku zbóż nie zaszły istotne zmiany, na co w znacznej mierze wpłynął okres świąteczno-noworoczny i niewielkie obroty ziarnem. Umiarkowane ruchy cen zbóż mogą wystąpić w styczniu, znacznych zmian cen ziarna raczej nie należy się spodziewać. Krajowe podmioty przetwórcze ciągle dysponują zapasami ziarna. Ponadto, pomimo znacznego osłabienia kursu złotego do kraju ciągle docierają spore partie ziarna zbóż z kierunku południowego.
Wpływ na kształtowanie się cen zbóż w kolejnych tygodniach może mieć rozwój sytuacji w eksporcie, przy obecnym kursie złotówki polskie ziarno może być bowiem atrakcyjne dla eksporterów w dalszej części sezonu.

W okresie międzyświątecznym na krajowych giełdach towarowych obroty ziarnem są zwykle niewielkie. W końcu 2008 roku, ani na WGT, ani na giełdzie Rolpetrol nie odnotowano żadnych transakcji.
Według notowań giełdowych, w końcu minionego tygodnia ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży na giełdach towarowych (w zależności od lokalizacji) kształtowały się w przedziale 470-500 PLN/t (470-500 PLN/t przed 2 tygodniami, a ceny pszenicy paszowej – 430-440 PLN/t (430-440 PLN/t). Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 380-390 PLN/t (380-390 PLN/t), jęczmienia paszowego – 420-430 PLN/t (420-430 PLN/t), a kukurydzy – 380-390 PLN/t (380-390 PLN/t) (wszystkie ceny loco magazyn sprzedającego).

ŚWIAT

W okresie ostatnich dwóch tygodni, kiedy to giełdy pracowały z przerwami w związku z okresem świątecznym, notowania cen pszenicy w transakcjach terminowych na rynku amerykańskim wzrosły, głównie w wyniku osłabienia się dolara oraz lepszych od spodziewanych wyników w eksporcie pszenicy z USA w ostatnich dniach. Opinie uczestników rynku, czy obserwowane w ostatnich dniach obicie cen pszenicy na rynku amerykańskim będzie zjawiskiem trwalszym nie są jednak jednoznaczne. Znaczny spadek zapotrzebowania na pszenicę oraz ciągłe zwiększanie szacunków zbiorów pszenicy na świecie w sezonie 2008/09 powoduje, iż w opinii części uczestników rynku dalsze spadki cen pszenicy są wysoce prawdopodobne.

W analizowanym tygodniu, na unijnych giełdach także wystąpiły wzrosty będące w znacznej mierze wynikiem rosnących notowań zbóż na giełdzie towarowej w Chicago. W piątek 2/01, cena pszenicy (kontrakt styczniowy) na giełdzie w Paryżu była o 4,6% wyższa w stosunku do ceny sprzed dwóch tygodni i wyniosła 137,00 EUR/t. Cena kukurydzy w kontrakcie styczniowym na giełdzie MATIF także wzrosła – o 3,7% do poziomu 120,00 EUR/t. Bardziej spektakularny wzrost cen pszenicy wystąpił na giełdzie LIFFE w Londynie, gdzie na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni cena pszenicy w kontrakcie styczniowym wzrosła o 10,3% do poziomu 107,75 funtów/t.
W analizowanym tygodniu, notowania cen soi i śruty sojowej na giełdzie w Chicago także umocniły się wskutek wzrostu eksportu soi z USA oraz dalszych problemów na rynku soi w Ameryce Południowej (susza w regionach uprawy soi w Argentynie i Brazylii). Utrzymywanie się niekorzystnych warunków pogodowych w regionach uprawy soi w tych krajach może powodować dalszy wzrost cen kompleksu sojowego na rynku amerykańskim i światowym.
W przeciągu ostatnich 2 tygodni, notowania cen rzepaku na giełdzie w Paryżu wzrosły o 7,0% do 273,00 EUR/t (kontrakt luty 2009), m.in. w wyniku wzrostu cen soi w USA.

SYTUACJA NA RYNKU KRAJOWYM                           

Średnie Oficjalne Ceny Zbóż w Kraju w Tygodniu 51’2008

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w tygodniu kończącym się 21 grudnia br. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej płacona przez przedsiębiorstwa prowadzące skup zbóż wyniosła 46,6 PLN/dt i była o 4,3% niższa niż przed tygodniem oraz była o 41,7% niższa niż przed rokiem. W analizowanym okresie, cena pszenicy paszowej wyniosła 45,2 PLN/dt i była o 4,5% wyższa niż przed tygodniem oraz była o 45,0% niższa niż rok wcześniej.
Z kolei, średnia cena skupu żyta konsumpcyjnego wyniosła 35,1 PLN/dt i była o 2,9% niższa w porównaniu z poprzednim tygodniem oraz była o 42,5% niższa w porównaniu do ceny sprzed roku. W analizowanym okresie, średnia cena żyta paszowego wyniosła 36,8 PLN/dt i była o 5,5% wyższa niż przed tygodniem oraz o 41,1% niższa niż rok wcześniej.
ŚREDNIE OFICJALNE CENY PSZENICY KONSUMPCYJNEJ I ŻYTA KONSUMPCYJNEGO PŁACONE PRZEZ PRZEDSIĘBIORSTWA PROWADZĄCE SKUP ZBÓŻ – (PLN/t) – bez VAT

Więcej na ten temat - TUTAJ

 


POWIĄZANE

Trwające od początku lipca obniżki spowodowały, że tegoroczne rekordy cenowe na ...

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Na koniec wakacji e-petrol.pl ma dobre wiadomości dla kierowców - nie widać końc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę