Według danych Ministerstwa Rolnictwa w ubiegłym miesiącu średnia cena zbytu przetworów mleczarskich monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej zwiększyła się o prawie 9 proc., kształtując się na poziomie o 16 proc. wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jest to największy miesięczny wzrost od maja 2007 roku - twierdzą analitycy BGŻ.
Silne zmiany odnotowano przede wszystkim na rynku masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku, tj. produktów, które podrożały o 5-6% w relacji miesięcznej odpowiednio do 1463 PLN/100 kg i 921 PLN/100 kg. W nieco mniejszym stopniu (o około 1-2%) zwiększyły się ceny artykułów płynnych oraz serów dojrzewających.
Na początku marca br. w zasadzie kontynuowane były wzrostowe tendencje cen zbytu przetworów mleczarskich. W skali tygodnia podrożało zarówno pełne mleko w proszku jak i masło w blokach (o prawie 4%) do odpowiednio 1286 PLN/100 kg i 1535 PLN/100 kg. Ceny mleka odtłuszczonego zwiększyły się o ponad 3% do 962 PLN/100 kg, zaś serów dojrzewających średnio o około 1%. Nieznaczne spadki odnotowano w przypadku niektórych przetworów płynnych (np. jogurty czy kefir).
Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wysokie ceny zbytu artykułów mleczarskich utrzymają się także w kolejnych miesiącach. Silny popyt międzynarodowy oraz relatywnie słaby złoty powinny stymulować eksport. Ponadto, jeśli sprawdzą się prognozy dotyczące wzrostu PKB, poprawy sytuacji na rynku pracy, tj. spadku od II kwartału bezrobocia i zwiększania wynagrodzeń, możliwe jest także ożywienie popytu na artykuły mleczarskie (w tym także jogurty, napoje mleczne i desery) na rynku wewnętrznym. W odwrotnym kierunku może działać jednak szybki wzrost cen detalicznych.