biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Pasze przemysłowe coraz tańsze?

26 października 2011
Eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej podają, że we wrześniu ceny większości rodzajów pasz przemysłowych spadały. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe trzeba było zapłacić o 1-4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednak kilka rodzajów pasz przestało tanieć, a nawet zdrożało.
Największe spadki zanotowano w przypadku pasz pełnoporcjowych dla loch. Obniżka cen wyniosła 3,7 proc. wobec spadku o 1,5 proc. miesiąc wcześniej. Pasze te tanieją stopniowo od maja. W rezultacie we wrześniu za tonę tej mieszanki płacono przeciętnie 1083 PLN wobec 1162 PLN w kwietniu. Dosyć duże spadki notowano również w przypadku pasz grower/finisher oraz wszystkich rodzajów mieszanek pełnoporcjowych dla drobiu.
W odróżnieniu od pasz dla drobiu i trzody chlewnej w przypadku pasz dla bydła zanotowano podwyżki cen. Podrożały mieszanki pełnoporcjowe dla cieląt oraz pasze mlekozastępcze. Mogło to być spowodowane bardzo wysokimi cenami bydła rzeźnego i wzrostem zapotrzebowania na powyższe rodzaje pasz.
Warto zauważyć, że mimo spadków notowanych w ostatnich trzech miesiącach ceny pasz są nadal historycznie stosunkowo wysokie. W stosunku do rekordowych poziomów notowanych drugim kwartale bieżącego roku, pełnoporcjowe pasze dla drobiu potaniały o 5-9 proc., dla trzody chlewnej o 7 proc., a dla bydła o 0-3 proc. Wyjątkiem są pasze typu prestarter/starter dla trzody chlewnej, które w stosunku do rekordowej ceny notowanej w marcu potaniały aż o 20 proc.
Prawdopodobnie dane za październik pokażą zatrzymanie spadków cen pasz lub nawet wzrost cen niektórych z nich. Pod koniec sierpnia i na początku września na rynku krajowym zaczęły wyraźnie rosnąć ceny pszenicy i jęczmienia paszowego. Znaczne osłabienie się złotego wpłynęło również na wzrost kosztów importowanej śruty sojowej. To mogło przełożyć się na ceny pasz w październiku.
Z drugiej strony w ostatnich tygodniach stosunkowo szybko zaczęła tanieć kukurydza paszowa. Według danych Sparks Polska w połowie września za tonę tego surowca zakłady paszowe płaciły 900-980 PLN, natomiast w połowie października znacznie mniej, bo 700-750 PLN. Przestały również rosnąć ceny innych zbóż paszowych na rynku krajowym. W kierunku spadków cen pasz działają również obniżki światowych notowań śruty sojowej. W połowie października śruta sojowa na giełdzie w Chicago kosztowała o około 10-15 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W tak zmiennych warunkach rynkowych trudno cokolwiek prognozować. Mimo wszystko można oceniać, że dane, które ukazały się w ostatnich kilku tygodniach, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo spadków cen pasz w listopadzie.



POWIĄZANE

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w...

Od kilku tygodni ceny na stacjach tankowania nie są powodem do niepokoju. Począt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę