MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Pasze przemysłowe coraz tańsze?

26 października 2011
Eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej podają, że we wrześniu ceny większości rodzajów pasz przemysłowych spadały. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za najpopularniejsze pełnoporcjowe mieszanki paszowe trzeba było zapłacić o 1-4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednak kilka rodzajów pasz przestało tanieć, a nawet zdrożało.
Największe spadki zanotowano w przypadku pasz pełnoporcjowych dla loch. Obniżka cen wyniosła 3,7 proc. wobec spadku o 1,5 proc. miesiąc wcześniej. Pasze te tanieją stopniowo od maja. W rezultacie we wrześniu za tonę tej mieszanki płacono przeciętnie 1083 PLN wobec 1162 PLN w kwietniu. Dosyć duże spadki notowano również w przypadku pasz grower/finisher oraz wszystkich rodzajów mieszanek pełnoporcjowych dla drobiu.
W odróżnieniu od pasz dla drobiu i trzody chlewnej w przypadku pasz dla bydła zanotowano podwyżki cen. Podrożały mieszanki pełnoporcjowe dla cieląt oraz pasze mlekozastępcze. Mogło to być spowodowane bardzo wysokimi cenami bydła rzeźnego i wzrostem zapotrzebowania na powyższe rodzaje pasz.
Warto zauważyć, że mimo spadków notowanych w ostatnich trzech miesiącach ceny pasz są nadal historycznie stosunkowo wysokie. W stosunku do rekordowych poziomów notowanych drugim kwartale bieżącego roku, pełnoporcjowe pasze dla drobiu potaniały o 5-9 proc., dla trzody chlewnej o 7 proc., a dla bydła o 0-3 proc. Wyjątkiem są pasze typu prestarter/starter dla trzody chlewnej, które w stosunku do rekordowej ceny notowanej w marcu potaniały aż o 20 proc.
Prawdopodobnie dane za październik pokażą zatrzymanie spadków cen pasz lub nawet wzrost cen niektórych z nich. Pod koniec sierpnia i na początku września na rynku krajowym zaczęły wyraźnie rosnąć ceny pszenicy i jęczmienia paszowego. Znaczne osłabienie się złotego wpłynęło również na wzrost kosztów importowanej śruty sojowej. To mogło przełożyć się na ceny pasz w październiku.
Z drugiej strony w ostatnich tygodniach stosunkowo szybko zaczęła tanieć kukurydza paszowa. Według danych Sparks Polska w połowie września za tonę tego surowca zakłady paszowe płaciły 900-980 PLN, natomiast w połowie października znacznie mniej, bo 700-750 PLN. Przestały również rosnąć ceny innych zbóż paszowych na rynku krajowym. W kierunku spadków cen pasz działają również obniżki światowych notowań śruty sojowej. W połowie października śruta sojowa na giełdzie w Chicago kosztowała o około 10-15 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W tak zmiennych warunkach rynkowych trudno cokolwiek prognozować. Mimo wszystko można oceniać, że dane, które ukazały się w ostatnich kilku tygodniach, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo spadków cen pasz w listopadzie.



POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych monitorujących agencji informacyjnej APK-Inform, soja na Ukrainie ...

Analiza ponad 92 tys. cen detalicznych wykazała, że w listopadzie codzienne zaku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę