MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Od maja pasze podrożały o 8-21 proc.

3 grudnia 2015
W ubiegłym tygodniu MRiRW opublikowało dane odnośnie średnich cen pasz przemysłowych w październiku. W miesiącu tym podrożała większość rodzajów pełnoporcjowych mieszanek paszowych - podają eksperci BGŻ.

Wśród najpopularniejszych pasz najbardziej, bo o 4 proc. podrożały pasze dla trzody chlewnej, nieco tylko mniej bo o 3 proc. mieszanki dla krów mlecznych. W analizowanym miesiącu minimalnie potaniały jedynie pasze dla loch i cieląt.

Październik był już piątym z rzędu miesiącem dynamicznego wzrostu cen pasz. Od maja ceny najpopularniejszych pełnoporcjowych mieszanek paszowych wzrosły o 8 do 21 proc. Najszybciej drożały pasze typu grower/finisher dla trzody chlewnej - tona tej mieszanki w maju kosztowała przeciętnie 759 PLN, a w październiku już 915 PLN.

W relacji rocznej najbardziej podrożały pasze dla krów mlecznych, które w ubiegłym roku były dosyć tanie. Wyjątkowo duży wzrost cen tych pasz wynika nie tylko ze wzrostu cen surowców paszowych, ale również z dużego popytu na te pasze spowodowanego dobrą sytuacją na rynku mleka. Natomiast w październiku tańsze niż przed rokiem były mieszanki dla kur niosek ze stad towarowych. W ubiegłym roku, kiedy sytuacja na rynku jaj była bardzo dobra, pasze te były stosunkowo drogie. Kiedy na wiosnę tego roku załamała się cena sprzedaży jaj, spadły też ceny pasz dla kur i mimo obserwowanych w ostatnich miesiącach podwyżek nadal są niższe niż rok temu.

Wydaje się, że ceny pasz przemysłowych mogą nadal rosnąć. Wg Sparks Polska w połowie listopada za skupowaną pszenicę zakłady paszowe płaciły o 0 do 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W podobnym stopniu podrożał jęczmień paszowy. Nieco mniej zakłady płaciły za skupowaną kukurydzę.

Drugi ważny składnik mieszanek paszowych - śruty roślin oleistych również ostatnio drożały. Śruta sojowa szczególnie mocno drożała w pierwszej połowie października. Na przykład na giełdzie w Chicago śruta sojowa z dostawą w grudniu 2010 r. pod koniec września kosztowała około 310 USD/t. Obecnie cena waha się w granicach 330-340 USD/t, czyli jest o 6 - 10 proc. większa. Kurs PLN/USD jest obecnie mniej więcej taki sam jak pod koniec września, dlatego zmiany ceny nominowanej w dolarach i złotych będą takie same.

Zmiany cen surowców paszowych w ostatnich tygodniach wskazują na możliwość dalszych podwyżek cen pasz przemysłowych przynajmniej w perspektywie do końca tego roku. Co będzie dalej trudno wyrokować, gdyż sytuacja na rynkach roślin oleistych i zbóż jest bardzo niestabilna. Eksperci badający te rynki uważają, że mimo stosunkowo wysokich cen na rynkach światowych, istnieje przestrzeń do ich niewielkich dalszych wzrostów przynajmniej do wiosny przyszłego roku, kiedy zacznie spływać więcej informacji odnośnie szacowanych zbiorów na półkuli północnej.



POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych monitorujących agencji informacyjnej APK-Inform, soja na Ukrainie ...

Analiza ponad 92 tys. cen detalicznych wykazała, że w listopadzie codzienne zaku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę