Przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w IV kwartale 2011 r. wyniosła 794 PLN/t wobec prognozy 779-811 PLN/t z poprzedniego numeru AgroMonitora. Średnia cena pszenicy paszowej, która w analizowanym okresie wyniosła 720 PLN/t, także znalazła się w przedziale ostatniej prognozy 714-743 PLN/t - informuje Izba Zbożowo-Paszowa na podstawie analiz Banku Gospodarki Żywnościowej. W przypadku kukurydzy przeciętna cena w IV kwartale ubiegłego roku wyniosła 657 PLN/t, co oznacza, że była o 4% wyższa od górnej granicy przedziału prognozy. Zgodnie z tym co prognozowaliśmy, na przełomie roku odnotowano sezonowy wzrost cen zbóż.
Oczekujemy, że luty i marzec przyniosą obniżki cen pszenicy paszowej i konsumpcyjnej, jak również jęczmienia i żyta paszowego. Na spadki cen wpłynie m.in. oczekiwany wzrost podaży ziarna na rynku krajowym i europejskim oraz spodziewany spadek popytu ze strony zagranicznych odbiorców w związku z umocnieniem się złotego. Niższym cenom sprzyjając będą także nastroje na rynkach terminowych. Obecnie są one determinowane w dużej mierze przez stosunkowo optymistyczne prognozy wzrostu produkcji zbóż w UE i na świecie w kolejnym sezonie 2012/2013 (1 lipca 2012 r. - 30 czerwca 2013 r.). Zarówno prognozy dotyczące rynku europejskiego, jak i kwiatowego, publikowane przez Międzynarodowa Radę Zbożową, Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), jak i francuska firmę Tallage (wydawcę raportu Strategie Grains) wskazują na poprawę bilansu popytu i podaży. Jednakże, zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie, zapasy zbóż w sezonie 2011/2012 szacowane są drugi rok z rzędu na poziomie niższym aniżeli w sezonach 2008/2009 i 2009/2010.
Ponadto, w związku z nieprzerwanie rosnącym popytem na zboża, pogorszeniu w skali globalnej ulega wskaźnik pokrycia rocznego zapotrzebowania zapasami. W sezonie 2010/2011 zapasy z poprzedniego sezonu w ok. 23% pokrywały globalne zapotrzebowanie na zboże, podczas gdy w bieżącym sezonie 2011/2012 jedynie w ok. 20%. Według styczniowej prognozy USDA, zbiory w 2012 r. umożliwia częściową odbudowę zapasów. Realizacja tych oczekiwań sprzyjałaby spadkom cen w kolejnym sezonie 2012/2013.
Również w Unii Europejskiej eksperci francuskiej firmy analitycznej Tallage prognozują w przyszłym sezonie 2012/2013 poprawę sytuacji. Z opublikowanej w styczniu prognozy dla Wspólnoty wynika,
że zbiory zbóż wzrosłyby o 5 mln t w skali roku do ok. 290 mln ton, z czego ponad 133 mln t miałaby stanowić pszenica, a przeszło 65 mln t kukurydza (odpowiednio 130 mln t i 55 mln t w sezonie bieżącym).
Polska, która nie jest znaczącym importerem, ani eksporterem zbóż, podlega tendencjom światowym, które oprócz opisanych czynników popytowo-podażowych kształtowane sa przede wszystkim kursami walutowymi, nastrojami na rynkach terminowych oraz zmianami w regulacjach w handlu zagranicznym. W perspektywie do czerwca 2012 r. możliwe jest m.in. wprowadzenie ceł
eksportowych przez Rosje, co wpłynęłoby na wzrost cen niezależnie od faktycznych zmian
w międzynarodowej wymianie handlowej. Ogłoszenie takiej decyzji rzutowałoby na nastroje uczestników rynku, którzy maja w pamięci 2010 r. (zakaz eksportu zbóż z Rosji wywołał gwałtowne wzrosty cen).
Zakładając, że dane o przezimowaniu zbóż na półkuli północnej nie wpłyną znacząco na dotychczasowe prognozy przyszłorocznych zbiorów oczekujemy, iż II kwartał 2012 r. może przynieść nieznaczne wzrosty cen zbóż. Podwyżki te będą również wspierane czynnikami sezonowi. Prezentowane poniżej prognozy zostały opracowane w oparciu o informacje dostępne na koniec stycznia 2012 roku, co oznacza, że w szczególności w odniesieniu do III kwartału 2012 r. mogą jeszcze ulec zmianom. Obecne prognozy tegorocznych zbiorów maja charakter wstępny i będą prawdopodobnie rewidowane m.in. w zależności od przebiegu warunków pogodowych, czy publikacji informacji o powierzchni zasiewów zbóż jarych. Również otoczenie makroekonomiczne sprzyja nagłym, trudnym do przewidzenia zmianom kursu złotego, co może silnie rzutować na kształtowanie się cen zbóż w kraju.
Czynniki mogące wpływać na przyszły poziom cen
- Niski poziom zapasów zbóż
- Słaby złoty względem euro
- Możliwe wprowadzenie ceł eksportowych przez Rosję
- Nastroje na rynku terminowym
- Możliwe umocnienie się złotego
- Wzrost podaży zbóż w I kwartale 2012 r.
7809755
1