Bank Gospodarki Żywnościowej, bazując na opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny „Wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2011 r." twierdzi, że tegoroczne zbiory warzyw gruntowych w kraju wyniosą 4,3 mln t, czyli będą nieznacznie większe niż oszacowane przez GUS w 2010 roku - informują analitycy BGŻ.
Zbiory warzyw będą o 8,1% niższe od średniej w latach 2005-2009. Wcześniejsze prognozy IERiGŻ-PIB mówiły o zbiorach na poziomie około 4,8 mln t. GUS przewiduje nieznaczny wzrost produkcji wszystkich gatunków warzyw gruntowych. W największym stopniu może wzrosnąć jednak produkcja cebuli, której zebrane ma być ok. 600 tys. t, wobec 583 tys. t w roku poprzednim.
Niska produkcja warzyw może spowodować, że ich ceny tak jak w poprzednim sezonie mogą być stosunkowo wysokie. W kierunku wzrostów będzie oddziaływał również duży popyt ze strony sektora przetwórczego.
Ostateczny poziom zbiorów w tym roku GUS uzależnia jednak od przebiegu warunków pogodowych w najbliższym okresie. Nie wiadomo również jak wyglądać będzie jakość zebranych warzyw, gdyż deszczowa pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.
W większym stopniu wzrośnie natomiast produkcja owoców z drzew. Według GUS ma ukształtować się ona na poziomie 2,8 mln t, czyli o 27% wyższym niż w roku ubiegłym. Główną przyczyną wzrostu mają być większe zbiory jabłek, które według „Szacunku" wyniosą blisko 2,4 mln t - o ok. 28% więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Zbiory wiśni mają wzrosnąć natomiast o ok. 26% do poziomu 180 tys. t. Wcześniej mówiło się, że produkcja wiśni ma być niska, nawet na poziomie porównywalnym do 2010 roku.
Według GUS w tym roku wyższe będą również zbiory gruszek (o 9% w porównaniu do roku poprzedniego), czereśni (o 14%) oraz śliwek ( o 4%).