Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że w ostatnich tygodniach dosyć wyraźnie rosły ceny trzody chlewnej, choć ze względu na bardzo drogie pasze, opłacalność tego kierunku nadal nie jest wysoka.
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeciętna cena zakupu żywca przez zakłady mięsne w czerwcu wzrosła o 3 proc. do 4,62 PLN/kg netto w porównaniu z 4,48 PLN/kg w maju. Jednak ta cena była jedynie o 5 proc. wyższa niż przeciętnie w analogicznym miesiącu w ubiegłym roku.
Nie są znane jeszcze oficjalne dane Ministerstwa na temat cen pasz przemysłowych w czerwcu. Jednak wydaje się, że jeżeli dane te pokażą jakikolwiek wzrost cen, to będzie on niewielki. Na podstawie tych szacunków można oczekiwać, że relacja ceny żywca do ceny odpowiedniej mieszanki paszowej ukształtowała się mniej więcej na poziomie 3,60-3,70 przy przeciętnej relacji w czerwcu w latach 2006-2010 na poziomie 4,21. Oznacza to, że dziś za kilogram sprzedanego żywca (po cenach netto) producent może kupić około 3,6-3,7 kg paszy podczas, gdy normalnie w czerwcu można było kupić około 4,2 kg paszy.
Jeśli chodzi o opłacalność produkcji w dalszej części roku, to znów dużo będzie zależało od kierunku i skali zmian cen zbóż i pasz. Wydaje się, że perspektywy dla producentów trzody zakupujących pasze są coraz bardziej optymistyczne. W ostatnich kilku tygodniach na największych giełdach dosyć mocno taniały zboża. Szczególnie duży spadek był notowany w przypadku pszenicy. Nieco mniejsze są spadki cen śruty sojowej, niemniej jednak kierunek zmian jest pozytywny z punktu widzenia producentów żywca.
Jeśli chodzi o ceny sprzedaży żywca wieprzowego, to oczekujemy ich dalszego wzrostu w perspektywie następnych kilku-kilkunastu tygodni. Latem trzoda może uzyskiwać naprawdę wysokie ceny. Na jesieni i zimą prawdopodobnie tak jak zazwyczaj będzie taniała, ale spadki będą zdecydowanie wolniejsze niż w ubiegłych latach. Generalnie końcówka roku i przynajmniej pierwsza połowa przyszłego to będzie czas relatywnie (w porównaniu z poprzednimi latami) wysokich cen trzody chlewnej.
Jeśli spadki cen pasz wyniosą zaledwie kilka procent, nawet oczekiwany wzrost cen trzody nie musi wcale oznaczać powrotu opłacalności tego kierunku produkcji. Wzajemna relacja cen żywca i pasz musi zmienić się diametralnie, aby powstrzymać dalszą redukcję pogłowia.
9388603
1