Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że najnowsze dane GUS wskazują na utrzymywanie się silnej wzrostowej tendencji cen skupu mleka, na którą oprócz korzystnej koniunktury na rynkach zagranicznych nakłada się sezonowy spadek podaży mleka. W październiku dostawcy otrzymywali przeciętne 143,02 zł za 1 hl surowca, tj. więcej o ponad 3 proc. niż przed miesiącem oraz 21 proc. w relacji rocznej.
Jest to poziom rekordowy, dotychczas w Polsce nieobserwowany - o 34 proc. wyższy od średniej ceny notowanej w październiku w ciągu ostatnich pięciu lat.
Warto zwrócić uwagę na zmniejszające się regionalne zróżnicowanie cen. W ubiegłym miesiącu mleko w najmniejszym stopniu podrożało w województwach o wyższych niż przeciętnie cenach skupu, tj. podlaskim - o prawie 2 proc. w relacji miesięcznej do 146,95 zł/hl oraz zachodniopomorskim - również o 2 proc. do 146,91 PLN/hl. Z kolei w województwie świętokrzyskim przyrost sięgnął aż 9 proc. w skali miesiąca (do 140,99 zł/hl).
- Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2014 r. dynamika wzrostu prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są nawet niewielkie spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na wysokim poziomie. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji stabilizują się, produkcja mleka w przyszłym roku pozostanie nadal bardzo opłacalna.