Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

e-petrol.pl: rekordowo tani olej napędowy

14 września 2015
Średnia cena oleju napędowego, po 12. kolejnych tygodniach spadków wyrównała w tym tygodniu wieloletnie minimum zanotowane ostatnio w lutym tego roku. Taniały też pozostałe paliwa – największą zmianę odnotowaliśmy w przypadku 95-oktanowej benzyny i w przypadku tego paliwa najbliższe dni powinny przynieść dalsze obniżki.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 7-11 września 2015 r.

Na stacjach utrzymuje się wyraźna różnica w cenie pomiędzy benzyną i olejem napędowym. W nadchodzących tygodniach powinno się to jednak zmienić, bo na rynku hurtowym notowania obu gatunków paliw wyraźnie się zbliżyły.

W rafineriach stabilnie

Mijający tydzień na hurtowym rynku paliw nie przyniósł dużych zmian i notowania paliw znajdują się dzisiaj na poziomach zbliżonych do tych z poprzedniego piątku. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje średnio w rafineriach 3499,00 PLN  i jest zaledwie o złotówkę tańszy niż przed tygodniem. Nieco większą, bo 8-złotową obniżkę, zanotowały ceny diesla. Za metr sześcienny tego paliwa trzeba w rafineriach zapłacić aktualnie średnio 3425,40 PLN.

Przecen na stacjach ciąg dalszy

Ceny oleju napędowego i benzyny spadają od ośmiu kolejnych tygodni. W ostatnich dniach najmocniej - bo o 5 groszy -potaniała 95-oktanowa benzyna, która średnio kosztuje obecnie 4,64 PLN/l.  Diesel potaniał o 3 grosze do poziomu 4,29 PLN/l. W przypadku średniej ceny autogazu zanotowaliśmy 4-groszową obniżkę i za litr LPG na stacjach płacimy w tym tygodniu 1,83 PLN.

Najbliższe dni na detalicznym rynku paliw powinny przynieść stabilizację cen oleju napędowego i dalsze obniżki dla benzyn.  Prognoza e-petrol.pl na połowę września wygląda następująco: przedział dla 95-oktanowej benzyny to 4,53-4,65 PLN/l, dla oleju napędowego 4,28-4,38 PLN/l a dla autogazu 1,77-1,87 PLN/l.

Nerwowy tydzień na rynku naftowym

Ostatnie dni na rynku ropy charakteryzowała duża zmienność. Notowania surowca na przemian traciły na wartości i odrabiały straty i dzisiaj znajdują się nieznacznie poniżej poziomu zamknięcia z poprzedniego piątku. Chwilę przed południem cena ropy Brent wahała się w okolicach 48 dolarów.

Inwestorzy poznali w tym tygodniu m.in. dane na temat bilansu handlu zagranicznego Państwa Środka, które potwierdziły hamowanie chińskiego eksportu, ale rynkowe nastroje poprawił wyższy niż przed rokiem import surowca do Chin. Także rosnące w USA zapasy ropy nie przełożyły się na wyraźniejszą przecenę, bo negatywną wymowę tych danych osłabiły informacje o wyższym niż przed rokiem popycie na paliwa ze strony amerykańskich kierowców.

Ten tydzień nie przynosi więc rozstrzygnięcia co do dalszego kierunku zmian na rynku naftowym i na takie będziemy musieli być może poczekać do zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia amerykańskich władz monetarnych, które mogą zdecydować o pierwszej od dłuższego czasu podwyżce stóp procentowych.

POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę