biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Droższe zboża i drób, tańsze mięso i mleko w proszku

3 grudnia 2015
W dniach 7-13 maja drożały zboża, kurczęta i indyki, a taniała wieprzowina, wołowina i odtłuszczone mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w drugim tygodniu maja 2012 r. wzrosły krajowe ceny skupu zbóż. W dniach 07-13.05.2012 r. średnia cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 964 zł/t, tj. o 0,5 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o 9 proc. wyższym niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 6 proc. tańsze niż przed rokiem.
Po spadku w okresie trzech poprzednich tygodni, cena żyta konsumpcyjnego wzrosła do 904 zł/t. Było to o 5,7 proc. więcej niż tydzień wcześniej, o 3 proc. więcej niż przed miesiącem i o 11 proc. więcej niż przed rokiem.
Za jęczmień paszowy przeciętnie płacono 884 zł/t, tj. o 0,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 2 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. zboże to było o 11 proc. droższe.
Przeciętna cena skupu kukurydzy średnio w kraju wynosiła 876 zł/t, tj. o 0,9 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o 3 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 8 proc. tańsze niż rok wcześniej.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 07-13.05.2012 r. średnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce obniżyła się do 5,20 zł/kg, tj. o 0,9 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Jednocześnie była ona o 0,3 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 14 proc. wyższa niż przed rokiem.
Spadek cen odnotowano także w skupie żywca wołowego. W drugim tygodniu maja 2012 r. za bydło płacono średnio 6,22 zł/kg, tj. o 1,9 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 0,5 proc. mniej niż przed czterema tygodniami. Żywiec wołowy był jednak o 12 proc. droższy niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
W analizowanym tygodniu przeciętna cena skupu kurcząt brojlerów w Polsce wzrosła do 3,82 zł/kg. Cena ta była o 1,4 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu, o 1,2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 3 proc. wyższa niż przed rokiem.
Cena skupu indyków wyniosła 5,31 zł/kg wobec 5,30 zł/kg w poprzednim tygodniu. Za indyki otrzymywano mniej niż przed miesiącem oraz rokiem, odpowiednio o 3 proc. i o 8 proc.
W analizowanym tygodniu maja br. odtłuszczone mleko w proszku potaniało do 8,13 zł/kg, tj. o 1,7 proc. w odniesieniu do poprzedniego notowania. W tym czasie ceny pełnego mleka w proszku wzrosły o 2,1 proc. i wyniosły 10,74 zł/kg. W porównaniu do cen sprzed miesiąca, zarówno OMP, jak i PMP było tańsze o blisko 4 proc.

POWIĄZANE

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada uproszczenie procedury zwrotu akcyzy zawartej w...

Od kilku tygodni ceny na stacjach tankowania nie są powodem do niepokoju. Począt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę