Jak podaje FAMMU/FAPA, trzeci tydzień maja przyniósł wyraźną podwyżkę notowań cukru. W Londynie cukier biały podrożał w ciągu ostatniego tygodnia o 5 proc. do 625 USD/t, a w Nowym Jorku cukier surowy podrożał jeszcze silniej - o 9 proc. do blisko 504 USD/t. Ostatnie wzrosty są skutkiem kilku czynników - między innymi odreagowania po silnych spadkach z początku maja, kiedy cukier był najtańszy od 8 miesięcy, i sytuacji technicznej. Warto nadmienić, że dostawy majowego kontraktu na biały cukier w Londynie zostały zrealizowane na 375,15 tys. ton.
Dość wysoki wolumen realizacji take wpłynął deprecjonująco na ceny. Silne wzrosty z ostatniego tygodnia należy traktować jako korektę, a nie odwrócenie trendu spadkowego. Większość brokerów i analityków uważa, że cukier surowy nie powinien spaść poniżej 20 cts/lb (~440 USD/t), gdyż jest to granica opłacalności produkcji w Brazylii (koszty produkcji w tym kraju szacuje się na 18-20 cts/lb, Brazylia jest najtańszym producentem cukru na świecie). Zdaniem ISO ceny cukru w drugiej połowie 2011 roku mogą jeszcze ponownie gwałtownie wzrosnąć w sytuacji, gdy pojawią anomalie pogodowe.
Na rynku rzeczywistym w połowie maja 91 tys. ton hinduskiego cukru z nowych zbiorów zostało sprzedane po 630-650 USD/t FOB. Zaledwie ok. 50 USD/t powyżej ówczesnych notowań.
Natomiast Egipt odwołał w tym samym czasie zakup 50 tys. ton cukru surowego z dostawą na czerwiec. Zakup kolejnych 50 tys. ton z dostawą na wrzesień został zaś przełożony. Strona egipska swoją decyzję argumentowała wysokimi cenami.