Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ceny pszenicy znów idą w górą

3 grudnia 2015

W ostatnim tygodniu, notowania cen wszystkich gatunków pszenicy na giełdach amerykańskich i europejskich ponownie wzrosły. Spadły natomiast ceny soi w USA i rzepaku we Francji.
W Ameryce najbardziej wzrosły ceny wysokojakościowych gatunków pszenicy HRW i DNS, głównie za sprawą utrzymującego się bardzo wysokiego eksportu pszenicy konsumpcyjnej z rynku amerykańskiego. W tygodniu sprawozdawczym zakończonym 20 stycznia br., amerykańscy eksporterzy zawarli kontrakty na sprzedaż aż 1047 tys. ton pszenicy, w tym 894 tys. ton z dostawą do końca bieżącego sezonu. Największe ilości ziarna zakupiły Jordania i Japonia, a także Egipt, Nigeria, Tajwan i Jemen.
Nie bez znaczenia na kształtowanie się cen pszenicy w minionym tygodniu były także strajki farmerów w niektórych portach w Argentynie, które mogą spowodować utrudnienia logistycznie w eksporcie ziarna z tego kraju. Należy zaznaczyć, iż w analizowanym okresie czynnikiem hamującym większe wzrosty cen pszenicy były zamieszki w Egipcie (największym importerze pszenicy na świecie) i obawy uczestników rynku, iż napięta sytuacja polityczna w tym kraju może wpłynąć na osłabienie eksportu ziarna do Egiptu i spowolnić jego wysyłkę.
W piątek 28/01, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wzrosła o 0,1% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 303,36 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wzrosła o 1,3% do 335,10 USD/t.
W minionym tygodniu, ceny pszenicy na giełdach europejskich także wzrosły. W piątek 28/01 cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 266,00 EUR/t i była o 2,5% wyższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia oraz najwyższa w historii tego kontraktu. Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 203,25 funtów/t i była o 2,3% wyższa od ceny sprzed tygodnia.
Notowana w ostatnich tygodniach dalsza zwyżka cen pszenicy na unijnych giełdach jest w znacznej mierze wynikiem utrzymującego się bardzo wysokiego popytu importowego na unijną pszenicę i zapowiedzi kolejnych przetargów na sprzedaż ziarna do Arabii Saudyjskiej, Iraku oraz Egiptu. A to wszystko w warunkach kurczącej się podaży eksportowej pszenicy na unijnym rynku.
Na przestrzeni ostatniego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago ponownie nieznacznie osłabły, głównie w wyniku informacji mówiących o dalszej poprawie kondycji upraw soi w Argentynie dzięki wystąpieniu potrzebnych opadów deszczu. Ponadto, rozpoczynający się niebawem okres świąteczny w Chinach (2-8 lutego) nie będzie sprzyjał handlowi z tym krajem, co także ma pewien wpływ na kształtowanie się cen kompleksu sojowego w ostatnich dniach. W miniony piątek 28/01, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 513,68 USD/t i była o 1,0% niższa od ceny przed tygodniem.
W minionym tygodniu, cena rzepaku na giełdzie MATIF w kontrakcie najbliższym nieznacznie spadła. W piątek 28/01, cena rzepaku (kontrakt luty 2011) na giełdzie MATIF wyniosła 506,25 EUR/t i była o 1,3 proc. niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Pomimo nieznacznej korekty notowań, ceny rzepaku na giełdzie MATIF ciągle pozostają pod wpływem dużego zapotrzebowania na ten towar i niedoboru nasion rzepaku na rynku. W celu zwiększenia podaży rzepaku, pojawiają się informacje o spodziewanym imporcie rzepaku z Australii na unijny rynek.


POWIĄZANE

Trwające od początku lipca obniżki spowodowały, że tegoroczne rekordy cenowe na ...

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Na koniec wakacji e-petrol.pl ma dobre wiadomości dla kierowców - nie widać końc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę