Ostatni tydzień na rynku ropy upłynął pod znakiem silnych wzrostów. I nie inaczej jest dzisiaj. Baryłka ropy Brent kosztuje już ponad 83 dolary, a to oznacza, że zaledwie 6 dolarów dzieli ją od tegorocznych majowych rekordów. Taniejący dolar zachęca koncerny do zakupów, ale równocześnie malejące zapasy benzyn sprawiają, że hurtowe ceny paliw na świecie pną się w górę. Tymczasem na naszym podwórku – miało być drożej, a będzie taniej. Krajowe koncerny postanowiły nie podążać ścieżką wytyczaną przez międzynarodowy rynek i od dzisiaj wprowadzają korekty w hurtowych cennikach – i to korekty w dół.
O kilkanaście złotych za tysiąc litrów tańsza jest benzyna, nieco mniejsze obniżki objęły ceny diesela. Na znaczące zmiany w detalu przyjdzie poczekać, ale widmo tankowania na zapas zostało odsunięte.
Podrożeć może jedynie autogaz, ze względu na problemy z podażą. Zdaniem analityków jeśli właściciele stacji zdecydują się na wprowadzenie pełnych wyższych stawek, za litr tego paliwa kierowcy zapłacą do 15 groszy więcej niż teraz.
A oto jak kształtują się w tym tygodniu średnie stawki w Polsce. Benzyny są o 2 grosze tańsze, olej napędowy droższy o 3 grosze, autogaz o grosz.
Najwyższe ceny zarówno benzyny, jak i diesela obowiązują na stacjach paliw w województwie warmińsko-mazurskim, najniższe odpowiednio – na Podlasiu i Śląsku. Najwięcej za litr autogazu, bo aż 2 złote 40 groszy płacą kierowcy w zachodnio-pomorskiem, najniższe w łódzkiem.
ŚREDNIE CENY PALIW W POLSCE
stacje benzynowe zł/l
Pb 98 4,75 -2 gr
Pb 95 4,49 -3 gr
ON 4,30 +3 gr
LPG 2,28 +1 gr
ŚREDNIE CENY PALIW W WOJEWÓDZTWACH
Stacje benzynowe zł/l
Pb 95
podlaskie 4,34
warmińsko-mazurskie 4,63
ON
śląskie 4,18
warmińsko-mazurskie 4,44