Huśtawki cenowej na światowych rynkach paliw ciąg dalszy. Po jednodniowym wzroście, ropa znowu tanieje i według analityków ma szanse dotrzeć do najniższej od miesiąca granicy. Baryłka kosztuje dzisiaj nieco ponad 77 dolary. A do spadków przyczyniają się niezbyt optymistyczne dane płynące z USA i Japonii.
Stany Zjednoczone wciąż borykają się z brakiem ożywienia gospodarczego, a Japończycy zanotowali niespodziewany spadek produkcji przemysłowej i wzrost bezrobocia. Inwestorzy obawiają się, że spowalniająca światowa gospodarka skutecznie ograniczy popyt na paliwa.
Tanieje więc ropa, a w ślad za nią paliwa gotowe. Światowe koncerny w obawie o topniejący rynek konsumentów obniżają hurtowe notowania. Na podobne ruchy decydują się także nasi rodzimi producenci paliw. A to szybko przekłada się na sprzedaż detaliczną. To już kolejny tydzień spadków na krajowych stacjach benzynowych. Nie są one już tak duże jak w ubiegły piątek, ale jednak widoczne.
Największą 3 groszową obniżkę odnotowała benzyna 98-oktanowa – litr kosztuje dzisiaj poniżej 4 złotych 90 groszy. Średnia krajowa najpopularniejszej 95-tki spadła o 2 grosze i wynosi 4 złote 65 groszy. Bez zmian pozostał autogaz.
Średnie detaliczne ceny paliw
tygodniowa zmiana zł/l
Pb 98 4,89 - 3gr
Pb 95 4,65 - 2gr
ON 4,38 - 1gr
LPG 2,17 –
Najtańszą benzynę 95 tankują kierowcy na Podlasiu – 4 złote 55 groszy, o 20 groszy wyższa cena jest na Opolszczyźnie i tu od kilku tygodni jest najdrożej. Najwyższe stawki diesla utrzymują się na Warmii i Mazurach, najniższe w Wielkopolsce.
Średnie ceny paliw w województwach
stacje benzynowe zł/l
Pb 95
woj. opolskie 4,75
woj. podlaskie 4,55
ON
woj. warmińsko-mazurskie 4,47
woj. wielkopolskie 4,31
LPG
woj. dolnośląskie 2,32
woj. świętokrzyskie 2,07