40 – 50 dolarów za baryłkę, takie ceny obowiązywały w upływającym tygodniu przy zakupach ropy naftowej. I rynek ma nadzieję, że na razie ten poziom się nie zmieni. Sytuacje stabilizować mają wprowadzane od stycznia cięcia w produkcji. Najnowsze raporty zarówno OPEC, jak i Międzynarodowej Agencji Energii o stanie rynku, mówią, że popyt na ropę będzie w najbliższych miesiącach dużo bardziej ograniczony, niż początkowo zakładano.
Mniejszy popyt powinien zrównoważyć zmniejszone dostawy – komentują eksperci. Ale kierowcy po raz pierwszy od bardzo już długiego czasu nie mają powodów do radości.
A wszystko przez podwyżki, na jakie zdecydowały się europejskie koncerny paliwowe.
Wprawdzie oleje napędowe staniały, ale główne paliwa – benzyny podrożały w hurcie aż o 6 procent. Nie inaczej postąpili polscy producenci. Na ich decyzję o podwyżkach wpłynął przede wszystkim złoty, który w ostatnim tygodniu bardzo stracił w stosunku do dolara.
Przełożenie cen hurtowych na stawki w detalu, czyli na stacjach benzynowych to tylko kwestia czasu.
Średnie ceny Pb 95
stacje benzynowe zł/l
woj. małopolskie 3,49
woj. podlaskie 3,44
woj. warmińsko-mazurskie 3,42
woj. świętokrzyskie 3,39
woj. łódzkie 3,36
woj. zachodniopomorskie 3,33
woj. śląskie 3,28
W tym tygodniu ceny najpopularniejszej 95-tki wahały się od 3 złotych 28 groszy do 3 złotych 49 groszy za litr. Najdrożej było w województwie małopolskim, najtaniej na Śląsku.
Średnie ceny ON
stacje benzynowe zł/l
woj. małopolskie 3,50
woj. mazowieckie 3,46
woj. lubuskie 3,42
woj. wielkopolskie 3,38
woj. opolskie 3,36
woj. pomorskie 3,33
woj. śląskie 3,30
Podobnie kształtują się różnice w cenach oleju napędowego. Za litr kierowcy płacą na Śląsku 3 złote 30 groszy , w Małopolsce – 3 złote 50 groszy.