Sejm znowelizował uchwałę, która ma zwiększyć ochronę lasów przed prywatyzacją
28 września 2015
Sejm po pełnej emocji dyskusji znowelizował w piątek ustawę o lasach, mającą zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją.
Ustawa dopuszcza możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg, bądź zrównoważonej polityki leśnej.
Za przyjęciem ustawy głosowało 279 posłów, przeciw było 153. Jeden wstrzymał się od głosu.
Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Klub PiS nawoływał do odrzucenia ustawy w całości. Przed głosowaniem Jan Szyszko (PiS) argumentował, że nowe przepisy naruszają konstytucję. "Dlaczego domagacie się państwo kuriozalnego zapisu - i w konstytucji, i również w ustawie - że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie? W której ustawie?" - pytał.
"Lasy są własnością narodu i naród ma prawo decydować o tym, jakiemu celowi będą służyły" - zaznaczył, domagając się debaty sejmowej o przyszłości lasów oraz statusie Lasów Państwowych.
Ewa Wolak (PO) podkreśliła, że nigdy w Sejmie nie było dyskusji o prywatyzacji Lasów Państwowych. "Lasy Państwowe to jest własność Skarbu Państwa, narodu. Dlatego składamy projekt ustawy, który będzie wzmacniał to, co należy do państwa" - mówiła.
Odrzucono także wniosek mniejszości złożony przez PiS, w którym zaproponowano, by lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegały w ogóle przekształceniom własnościowym. Proponowano również by wszelkie zmniejszenie powierzchni lasów należących do Skarbu Państwa podlegało obowiązkowi zwrotu należności wartości drzewostanu i zrekompensowaniu ubytku tej powierzchni poprzez przekazanie do Skarbu Państwa gruntów o powierzchni co najmniej trzykrotnie większej.