Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sejm: projekt ustawy dot. dialogu w rolnictwie - do komisji

29 czerwca 2015
Powołanie Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie, która będzie rozwiązywała konflikty społeczne w branży - zakłada poselski projekt ustawy, którym w czwartek zajmował się Sejm. Projekt został skierowany do prac w komisji rolnictwa.

Dialog społeczny w rolnictwie powinien być prowadzony w ramach proponowanej komisji trójstronnej. W jej ramach będzie możliwe zawieranie porozumień pionowych i poziomych. W przypadku, gdy nie uda się uzyskać porozumienia w danej sprawie, organizacja będzie miała prawo do odrębnego zdania - przedstawiał projekt poseł wnioskodawca Mirosław Maliszewski.

 
W komisji mają być rozstrzygane spory, a także opiniowane różne projekty i zamierzenia dotyczące obszaru rolnictwa, m.in. istniałaby możliwość odniesienia się do projektowanego budżetu w zakresie rolnictwa - zaznaczył Maliszewski.

 
W skład komisji wchodziłyby organizacje rolnicze, przedsiębiorcy oraz strona rządowa. Projekt przewiduje, iż w tym forum uczestniczyliby przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz reprezentatywnych organizacji rolniczych, tj. reprezentujących co najmniej 5 proc. rolników. W skład strony rządowej wchodziliby przedstawiciele ministrów: rolnictwa, rozwoju regionalnego, finansów publicznych, gospodarki i środowiska. Pracodawców reprezentowaliby: Krajowa Rada Spółdzielcza i inne organizacje pracodawców.

 
Poseł zaznaczył, że wszystkie trzy strony będą miały w komisji taką samą liczbę członków. Mają być oni powoływani przez Prezesa Rady Ministrów.

 
Do zadań komisji ma należeć także m.in. dokonywanie przeglądów i ocen warunków prawnych i finansowych funkcjonowania rolnictwa, wypracowywanie stanowisk dotyczących problemów związanych z funkcjonowaniem rolnictwa, opiniowanie projektów aktów normatywnych oraz innych dokumentów dotyczących branży.

 
W projekcie proponuje się, by komisja była organem kadencyjnym. Kadencja ma trwać cztery lata. Szczegółowe warunki i tryb powoływania członków zostaną uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów.

 
Komisja obradować miałaby na posiedzeniach plenarnych, które odbywałyby się nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Pracami komisji kierować będzie trzyosobowe prezydium, wybierane przez członków komisji - wyjaśnił Maliszewski.

 
Koszty działania komisji i zespołów ma pokrywać budżet państwa - z części, której dysponentem jest minister rolnictwa. Resort rolnictwa ocenia, że koszty funkcjonowania komisji trójstronnej nie przekroczą 2 mln zł rocznie. Nie przewiduje się wynagrodzenia za udział w pracach komisji, a koszty uczestnictwa (np. diet czy dojazdów) członków mają pokrywać organizacje ich delegujące.

 
Autorzy projektu proponują, by do dnia zakończenia 4-letniej kadencji pierwszego składu komisji za organizacje reprezentatywne uznawać te, które należą do unijnych organizacji rolniczych COPA, COGECA i CEJA (Europejskiego Komitetu Młodych Farmerów).

 
Przedstawiciele klubów opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektem. Obecny na posiedzeniu Sejmu wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk oświadczył, że minister rolnictwa popiera ten projekt.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej i prawnicy apelują o zmianę ...

Trwa serial związany z "alkotubkami". Po tym, jak w zeszłym tygodniu premier Don...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 30 lipca 2024 r. został skier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę