Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Procedowanie nad projektem ustawy o dzierżawie rolnej - zawieszone

3 lipca 2015
Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o dzierżawie rolniczej zawiesiła prace nad projektem tej ustawy do czasu podpisania przez prezydenta ustawy o ustroju rolnym. Obecnie ustawa ta znajduje się w Senacie.

Projekt, którym zajmowała się w czwartek podkomisja jest autorstwa komisji, przejętym od Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

 
Projektowana ustawa ma w sposób kompleksowy uregulować sprawy dotyczące dzierżawy rolnej w naszym kraju. Dotychczas zagadnienia te regulowane są wycinkowo. Obecnie większość kwestii dotyczących praw i obowiązków stron dzierżawy rolniczej, powstania i ustania tego stosunku, wzajemnych rozliczeń z tytułu nakładów na przedmiot dzierżawy, zarówno gdy chodzi o dzierżawę gruntów prywatnych jak i państwowych, regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego.

 
Według Biura Legislacyjnego, projektowaną ustawę o dzierżawie można rozpatrywać dopiero po podpisaniu ustawy o ustroju rolnym przez prezydenta.

 
"Komisyjny projekt zawiera szereg regulacji, które systemowo, co do rozwiązań różnią się od tego, co Sejm uchwalił w ustawie o ustroju rolnym" - podkreśla sejmowy legislator. Jak zaznaczono, przyjęcie rozwiązań zawartych w ustawie o dzierżawie będzie wiązało się z potencjalną koniecznością zmiany ustawy ustawy o ustroju rolnym.

 
Negatywnie o kontynuacji prac nad projektem wypowiedziała się także strona rządowa. Na razie nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, ale jak zapewniał wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, taki projekt już został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów i prawdopodobnie rząd zajmie się ta sprawą w przyszłym tygodniu.

 
Wiceszef resortu rolnictwa zaznaczył, że w "obecnym stanie prawnym kontynuowanie prac nad projektem jest nieuzasadnione". Dodał, że przepisy dotyczące dzierżawy zostały już zawarte w ustawie o ustroju rolnym.

 
Zdaniem Krzysztofa Jurgiela (PiS) podjęcie prac nad projektem ustawy o dzierżawie jest zasadne, potrzeby jest jeden akt dotyczący tej sprawy. Poseł przyznał jednak, że potrzebne jest stanowisko rządu, jak również należy zaczekać do zakończenia procedowania ustawy o ustroju rolnym oraz zlecić ekspertyzy dot. zgodności przepisów w obu ustawach. "Może w sierpniu lub we wrześniu uda się na komisji ten projekt przeprowadzić" - wyraził nadzieję Jurgiel.

 
Również zdaniem szefa podkomisji Leszka Korzeniowskiego (PO), prace nad projektem o dzierżawie trzeba zwiesić. "Mogę obiecać, że dołożymy wszelkich starań, aby ustawa ta przeszła w tej kadencji" - zapewnił poseł PO.

 
Projekt został skierowany do Sejmu w połowie lutego. Podkomisja spotykała się dwukrotnie w tej sprawie, ale nie zakończono prac nad sprawozdaniem podkomisji.



POWIĄZANE

Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej i prawnicy apelują o zmianę ...

Trwa serial związany z "alkotubkami". Po tym, jak w zeszłym tygodniu premier Don...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 30 lipca 2024 r. został skier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę