Sejm RP 9 kwietnia 2015 roku przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiającej rolnikom sprzedaż bezpośrednią produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Według nowych przepisów , które mają wejść
w życie 1 stycznia 2016 roku rolnik będzie mógł sprzedawać swoje produkty tylko we własnym gospodarstwie lub na targowiskach.
Zdaniem Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC nowe przepisy nadal jednak w pełni nie umożliwiają rolnikom bezpośredniej sprzedaży swoich produktów, a tym samym konsumenci mogą dalej tylko marzyć o łatwym dostępie do dobrej żywności od polskich rolników
- Trudno zrozumieć brak rekomendacji Rządu RP dla poprawki umożliwiającej sprzedaż tych produktów w lokalnych sklepikach, a jeszcze trudniej pojąć, dlaczego nie można będzie prowadzić tej sprzedaży na targowiskach usytuowanych w budynkach lub w ich częściach.
Ponadto dalej brak jest odrębnych przepisów sanitarno-higienicznych uzależnionych od skali produkcji (jak to ma miejsce we wszystkich innych krajach unijnych), na które czekają rolnicy, aby za sprzedaż swoich produktów - np. serów, soków, powideł - nie byli ścigani przez sanepid i nie musieli płacić kar – mówi Edyta Jaroszewska-Nowak z ICPPC - Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to nawet dobrze rozwijający się Biobazar na Żelaznej w Warszawie stanie się nielegalny! A więc rolnikom nie pozostało nic innego, jak dalej trwać w Zielonym Miasteczku w Warszawie i walczyć o lepsze przepisy, które pozwolą im na wykonywanie ich zawodu i misji.
Opracował: Obi oba