Marszałkowie będą zajmować się opłatami za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej
28 września 2015
Marszałkowie województwa, a nie jak do tej pory starostowie, będą naliczać i egzekwować opłaty wynikające z wyłączania gruntów z produkcji rolnej - zakłada znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Za jej uchwaleniem głosowało 428, 2 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.
W obecnych przepisach, właściwym organem do spraw ochrony gruntów rolnych i leśnych jest starosta. To on nalicza i jest zobowiązany do egzekwowania należności i opłat z tytułu wyłączania gruntów z produkcji rolnej. Prowadzi on też rachunek bankowy, na którym gromadzone są te środki, a następnie przekazuje je dysponentowi, czyli samorządowi województwa.
Posłanka Małgorzata Pępek (PO) podczas drugiego czytania w Sejmie tłumaczyła, że inicjatywa zmiany prawa powstała na bazie stanowisk Konwentu Marszałków Województw RP i Związku Powiatów Polskich.
W uzasadnieniu do nowelizacji zaznaczono, że tam gdzie windykacja opłat była prowadzona przez starostów, dochody województw były o 20-30 proc. niższe.
"Proponowana zmiana pozwoli uniknąć kosztów po stronie starostów. Pieniądze będą gromadzone przez samorząd województwa, gdzie są rozdysponowane. Po zmianach to marszałek województwa będzie wierzycielem należności; ustawa nakłada na niego uprawnienie egzekucji należności" - wyjaśniła Pępek.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.