Samorząd rolniczy żąda uwolnienia aresztowanych rolników z Pyrzyc
13 października 2015
W dniu 7 października 2015 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przesłał do Prezes Rady Ministrów, Wiceprezesa Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowany protest przeciw dokonanym w dniu 6 października 2015 r. aresztowaniom rolników z powiatu pyrzyckiego. Zdaniem samorządu rolniczego niedopuszczalne jest, aby walczących w obronie polskiej ziemi potraktować jak groźnych dla otoczenia przestępców.
Rolnicy, którzy protestowali przeciw wyprzedaży obcokrajowcom polskiej ziemi, którzy dali wyraz swojemu oburzeniu w czasie pokojowo przebiegającego strajku, zostali oskarżeni o działanie w zorganizowanych grupach przestępczych. Próba ograniczenia udziału podstawionych osób w przetargach kończy się zarzutami o utrudnianie i zakłócanie postępowań przetargowych.
Zarząd KRIR zaapelował o natychmiastowe zwolnienie aresztowanych rolników i poinformowanie o tym fakcie Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ponad 300 rolników z całej Polski obecnych w dniu 7 października 2015 r. w Sejmie na konferencji pt.: „Zarządzanie ryzykiem w rolnictwie w kontekście tegorocznej suszy” wyraziło swoje oburzenie tym faktem.
Również Zachodniopomorska Izba Rolnicza wydała oświadczenie w, którym broni oskarżonych rolników. (...)-Zarząd oświadcza, że dopóki stawiane zarzuty prokuratorskie nie zostaną potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym, uznajemy rolników za całkowicie niewinnych oraz żądamy rzetelnego i obiektywnego wyjaśnienia całokształtu sprawy od organów ścigania. 7 pazdziernika podczas spotkania Walnych Zgromadzeń Izb Rolniczych, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński, zawnioskował do obecnych na sali parlamentarzystów o natychmiastowe zajęcie się sprawą zatrzymanych 11 rolników przez Sejmową Komisję ds. Rolnictwa.
Samorząd rolniczy nie chce, aby temat aresztowania rolników był kartą przetargową w kampanii wyborczej, dlatego domaga się natychmiastowego wypuszczenia rolników.