aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Weterynaryjne świadectwa zdrowia ze 112,80 zł na 42,30 zł

10 listopada 2022
Weterynaryjne świadectwa zdrowia ze 112,80 zł na 42,30 zł

W dniu 19 października 2022 r., Zarząd KRIR, realizacując wniosek zgloszony podczas XIII posiedzenia KRIR VI kadencji, zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi Henryka Kowalczyka o zniesienie obowiązku wystawiania weterynaryjnego świadectwa zdrowia, ponieważ stanowi to poważane obciążenie finansowe, szczególnie dla małych gospodarstw specjalizujących się w chowie trzody chlewnej.

Przypomnijmy, że wniosek ten został wysłany do resortu rolnictwa w związku z drastycznymi podwyżkami stawek za wystawianie obowiązkowych świadectw weterynaryjnych dla trzody chlewnej, które wynikają z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za obowiązkowe czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.
Wówczas Krajowa Rada Izb Rolniczych argumentowała, że gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną nie są w stanie pokrywać tych obciążeń. Dotyczyło to w pierwszej kolejności małych gospodarstw rolnych utrzymujących niewielką ilość świń.

W odpowiedzi na ten wniosek KRIR, w sprawie zniesienia obowiązku wystawienia weterynaryjnego świadectwa zdrowia, Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 8 listopada 2022 r., przekazało następujące wyjaśnienia:

"Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń1, w świadectwa zdrowia zaopatruje się przesyłki świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III przemieszczane poza te obszary wyłącznie w obrębie zainteresowanego państwa członkowskiego lub do innego państwa członkowskiego. W tym przypadku zniesienie obowiązku wystawiania ww. świadectw nie jest możliwe bez zmiany przepisów na poziomie Unii Europejskiej.
Ponadto, w Polsce obowiązkowe jest zaopatrywanie świń w świadectwa zdrowia na całym terytorium kraju co zostało uregulowane w następujących przepisach krajowych:
1. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń (2);
2. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (3).
Należy podkreślić, że wprowadzenie świadectw zdrowia dla wszystkich przesyłek świń było podyktowane zwalczaniem chorób świń, najważniejszych z punktu widzenia epidemiologicznego, jak i ekonomicznego, tj. afrykańskiego pomoru świń i choroby Aujeszky’ego.
Świadectwa zdrowia w obrocie na terenie Polski, wystawiane przez urzędowych lekarzy weterynarii, stanowią aktualnie jeden z najważniejszych elementów kontroli przemieszczeń przesyłek świń, istotnej dla działań związanych z prewencją występowania tych chorób.
Ponadto uprzejmie informuję, że obecnie trwają prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną5. W projekcie, który został dnia 28 października br. skierowany do konsultacji społecznych, między innymi z Krajową Radą Izb Rolniczych, zaproponowano nową stawkę opłaty minimalnej za kontrolę świń, której wysokość została obniżona ze 112,80 zł do 42,30 zł" (uwagi KRIR do projektu rozporządzenia znajdują się tutaj>>>)."

Reasumując należy stwierdzić, że  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przeciwne całkowitemu zniesienia obowiązku wystawiania weterynaryjnego świadectwa zdrowia o co postulowałą Krajowa Rada Izb Rolniczych, notomiast resort rolnictwa jest za obniżeniem stawek związanych z czynnościami wykonywanymi przez lekarzy weterynarii, czyli wystawianiu świadectw zdrowia zwięrząt w gospodarstwach rolnych, które wynikają z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za obowiązkowe czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną. Jak nie trudno policzyć, rolnicy ponoszą bardzo duże koszty i płacą bardzo wysokie stawki za wystawianie weterynaryjnych świadectw już prawie 3,5 miesiąca.

oprac. e-mk, ppr.pl za źródło: KRIR


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę