· Reforma Wspólnej Polityki Rolnej wprowadziła nowy system płatności bezpośrednich. Wysokość płatności jednolitej nie jest już związana z wielkością produkcji.
· Głównym celem jednolitej płatności jest zagwarantowanie rolnikom stabilności dochodów i umożliwienie dostosowania produkcji do popytu na rynku.
· W 2008 roku na jednym formularzu wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie następujących rodzajów płatności:
1) jednolitą płatność obszarową (JPO);
2) krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO);
3) płatność do upraw roślin energetycznych;
4) oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów);
5) przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich;
6) płatność cukrową.
· Zmianie uległa definicja działki rolnej oraz opisywanie upraw. Za działkę rolną uważa się zwarty obszar gruntu, na którym jeden rolnik prowadzi jedną grupę upraw. Jednak w przypadku, gdy wymagane jest oddzielne zgłoszenie użytkowania pewnego obszaru w ramach gruntów objętych grupą upraw, działka rolna jest ograniczona na podstawie tego konkretnego użytkowania. Obszary, które wymagają odrębnego zgłoszenia użytkowania obejmują: trwałe użytki zielone, ONW, obszary, na których jest realizowane przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt oraz obszary, na których prowadzona jest uprawa lnu włóknistego lub konopi włóknistych.
· Nowe zasady dotyczą również dobrej kultury rolnej - rolnicy będą mogli uprawiać zboża na tej samej powierzchni nie dłużej niż 3 lata
· W 2008 roku złożono 1 420 864 wnioski (stan na dzień 09-07-2008; System Informacji Zarządczej ARiMR)