Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy, którzy dostają dopłaty bezpośrednie będą musieli przestrzegać zasad wzajemnej zgodności

18 listopada 2008

Państwo Bareja z gminy Kotuń od kilku lat uczestniczą w programach rolnośrodowiskowych. Dlatego prowadzenie rejestrów wykonywanych zabiegów agrotechnicznych czy odpowiednie przetrzymywanie nawozów i środków ochrony roślin to dla nich nic nowego. Ale obaw przed wprowadzeniem zasad wzajemnej zgodności nadal nie brakuje.

Grażyna Bareja, wieś Rososz: łatwiej nam będzie, bo już przeszliśmy trochę tej biurokracji, ale boimy się boimy się dalej.

Roman Bareja, wieś Rososz: trzeba będzie się rozliczać ze wszystkich nawozów oprysków i trzeba będzie zdawać opakowania.

Niektórzy rolnicy muszą ponieść w związku z tym spore wydatki.

Ewa Zalewska, wieś Czarnowąż: ja muszę pobudować jakiś budynek żeby był na nawozy no i na opryski żeby była jakaś szafka, bo w tej chwili jest problem z tym.

Wiele zasad jest dla rolników niejasnych. Najlepiej wiedzą o tym pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego, do których zwracają się z licznymi pytaniami.

Beata Niedziółka, ODR Siedlce gmina Kotuń: wiele razy zadają pytania, po co te wymogi. Po co na przykład ochrona dzikiego ptactwa. O wyrzucaniu jajek z gniazd, kiedy po prostu normalnie rolnicy tego nie robią.

Urzędnicy uspokajają. Zasady wzajemnej zgodności obowiązują już od kilku lat. Nowością jest jedynie powiązanie dopłat bezpośrednich z przestrzeganiem tych przepisów.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę