Komu renta nie przysługuje
Co musi nabywca gospodarstwa
Przede wszystkim musi być młodszy od sprzedającego. Przepisy nie precyzują, o ile młodszy, co działa na korzyść rolników.
Przez kolejne pięć lat musi prowadzić działalność rolniczą. Takie zobowiązanie jest częścią wniosku o renty strukturalne, którą wypełnia nabywca gospodarstwa - po prostu składa podpis i wpisuje datę. Ale uwaga! Nie jest to czcza obietnica. Nabywca musi się liczyć z tym, że pewnego dnia ktoś z ARiMR go odwiedzi i sprawdzi, czy nadal prowadzi gospodarstwo.
Musi mieć odpowiednie kwalifikacje, np. dyplom ukończenia średniej szkoły rolniczej, uczelni wyższej rolniczej lub zaświadczenie z gminy o stażu pracy na roli. Długość stażu zależy od wykształcenia, np. rolnik po podstawówce musi mieć pięcioletni staż pracy, po szkole zasadniczej rolniczej lub średniej nierolniczej - już tylko trzy lata stażu.
Czy to się zawsze opłaca
Po wejściu do Unii zmieniła się gwałtownie dochodowość wielu gospodarstw rolnych, bo rosną ceny produktów rolnych. To oraz dopłaty obszarowe, jakie przysługują rolnikom (co roku będą wyższe), może sprawić, że właścicielom dużych gospodarstw, którzy sprzedają swoją produkcję, nie będzie się opłacało przejście na rentę. Na pewno na przejściu na rentę skorzystają właściciele gospodarstw mniejszych i średnich, którzy nie sprzedają na rynku swoich produktów, więc na wzroście cen produktów rolnych nie zyskali.
Dziękujemy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pomoc w przygotowaniu informatora
3
|