Produkcja miodu w Polsce w 2000 r. szacowana jest na około 10 tys. ton. Jest to poziom produkcji z roku 1999. Dla porównania – w latach 1990-93 pszczelarstwo w Polsce produkowało około 14 tys. ton. Na spadek produkcji wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym z nich jest spadek liczby rodzin pszczelich do około 1 mln (wg Polskiego Związku Pszczelarskiego), podczas gdy do pełnego zapylenia roślin potrzeba ich dwa razy więcej. Jednak trudno jest do końca ustalić całkowitą liczbę rodzin pszczelich ze względu na fakt, że nie wszyscy pszczelarze należą do PZP. Drugim czynnikiem wpływającym na spadek produkcji miodu jest pogorszenie opłacalności produkcji. Spada również konsumpcja miodu w Polsce. Ciekawe jednak jest, czym kierują się konsumenci wybierając ten produkt. Czy ważniejsza jest jego odmiana, barwa czy konsystencja? A może po prostu wszystko zależy od przyzwyczajenia...?
Polska Dobra Żywność to program, którego celem jest promocja wysokiej jakości produktów żywnościowych wytwarzanych z surowców pochodzenia krajowego. W programie tym mogą uczestniczyć produkty pszczele.
Do rozwoju przemysłu cukrowniczego w Europie na większą skalę przyczyniły się w czasach napoleońskich dwa fakty historyczne. Po pierwsze, zwiększenie się opłacalności gospodarki rolnej. Po drugie, międzynarodowa sytuacja gospodarcza na początku dziewiętnastego wieku związana z blokadą kontynentalną. Powstanie i rozwój polskiego cukrownictwa należy odnieść do trzech regionów Rzeczypospolitej, pozostających wówczas pod zaborami – chodzi tu o: Wielkopolskę, Galicję i Królestwo Polskie.